czech english

Grand Challenge

aneb roboti v pozemní armádě

S cílem vyvinout autonomní vozidla schopné se účastnit bojových operací vyhlásila americká DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) grandiózní soutěž — autonomně přejet stovky mil z Los Angeles do Las Vegas. V roce 2004 se to nikomu nepodařilo, tak byla původní odměna milión dolarů zdvojnásobena. V roce 2007 se konala ještě Urban Challenge (navigace ve vojenském městečku), ale další pokračovaní zřejmě již nebude.


Grand Challenge 2005 — vítěz bere vše
Studenti, doktorandi a profesoři Stanfordovy univerzity, spolu se zaměstnanci VW ERL (Volkswagen Electronics Research Laboratory) oslavují vítězství. Robot Stanley, kterého sestrojili, zvítězil ve druhém ročníku DARPA Grand Challenge. Závod pořádaný Americkou vojenskou organizací DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) s cenou pro vítěze dva miliony dolarů se konal o víkendu 8.-10. září 2005. Trasa letošního závodu měřila 132 mil.

Grand Challenge 2004 — závod autonomních automobilů
Jsou pro Vás roboti pouze malé roztomilé hračky? A co když je necháte samostatně projet asi 500km dlouhou trasu z Los Angeles do Las Vegas? Aby toho nebylo málo, tak na to mají maximálně deset hodin! Holé šílenství? Asi není náhodou, že první cena je tomu odpovídající, rovných $1 000 000. Sponzorem je americká armáda, takže získané znalosti asi nepůjdou do dětských hraček…

Pošlete email redakci.
Všechny materiály, které máme k dispozici, jsou již součástí článku, na který reagujete (tj. pokud tam tedy není např. plánek na stavbu, je to proto, že nic takového nemáme).

Vaši zprávu se bohužel nepodařilo odeslat, ale můžete nám napsat sami na adresu

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána

Pro odeslání formulář je třeba mít zapnutý javascript.