czech english

Tour the Stairs

nová robotická soutěž

Chybí vám před vánoci nějaká indoor robotická výzva? Dokáže váš robot chodit po schodech? Pokud ano, tak už jste učinili první krok k účasti v nové soutěži Tour the Stairs, která se bude konat v rámci Evropského robotického týdne v Praze na konci listopadu.


Tour the Stairs 2015 — nahoru a dolu
Druhý ročník soutěže „Tour the Stairs” se bude konat v sobotu 28. listopadu 2015. Aby se účastníci z loňska nenudili, tak vedle chození do schodů nově přibude i bodované chození/jízda ze schodů dolů. Kde to bude? Opět v galerii NTK v Praze v Dejvicích. UPDATE: 7/1 — minivideo

Tour the Stairs 2014 — nová robotická soutěž
Chybí vám před vánoci nějaká indoor robotická výzva? Dokáže váš robot chodit po schodech? Pokud ano, tak už jste učinili první krok k účasti v nové soutěži Tour the Stairs, která se bude konat v rámci Evropského robotického týdne v Praze na konci listopadu. UPDATE: 13/1 — Oficiální video

Pravidla v kostce

Úkol je docela snadný — vylézt po schodech (od druhého ročníku i slezt po schodech). Aby to ale zas nebylo tak triviální, musí to provést robot sám, tj. robot musí být zcela autonomní. V galerii jsou rovnou dva typy schodiště (s odpočívadly): rovné a točité. Soutěžit se bude střídavě na obou, přeci jenom návštěvníci musí někudy chodit, s tím, že robot, který vyjde nejvíce schodů, vyhrává (na rychlosti nezáleží). Bude zde časový limit 3 minuty na každý pokus (počítáme, že budou celkově tři kola, ale to se může upřesnit podle počtu týmů/robotů).
Jak již bylo zmíněno, soutěžit se bude v Galerii NTK v Praze v Dejvicích, kam se můžete i během roku podívat. Trénovat bude možné od středy do pátku, soutěž samotná pak bude v sobotu.
Pro robota platí „klasické” omezení: robot nesmí být nebezpečný jak pro přihlížející diváky tak pro prostředí Galerie. Navíc limitujeme maximální šířku robota na 50cm (rezerva do budoucnosti, aby se vešli dva roboti vedle sebe). A samozřejmě velké červené STOP tlačítko .
Ještě poznámka, robot se musí každého jednotlivého schodu dotknout, tj. nemůže např. přeskočit několik schodů.

Schodiště (hrubé míry)

Rovné

 • výška schodu 16cm
 • délka schodu 30cm
 • šířka schodiště 111cm
 • délka odpočívadla 93cm
 • počet schodů 5+16

Točité

 • výška schodu 16cm
 • délka schodu vnější strana 43cm, vnitřní strana 13cm
 • šířka schodiště 109cm
 • délka odpočívadla 127cm vnější a 42cm vnitřní
 • počet schodů 10+11
Poznámka: počítejte i s pár centimetrovou tolerancí — např. první schod je cca 14.5cm vysoký. Barva je v obou případech černá.

Motivační hudba

 • Po schodoch od Richarda Mullera
 • Led Zeppelin, Stairway to Heaven

Homologační video

Stejně jako v ostatních soutěžích autonomních robotů i pro „Tour the Stairs” budeme vyžadovat homologaci = vedle testu bezpečnosti i ověření, že je robot schopen získat alespoň jeden bod. Jelikož v galerii budou probíhat i další aktivity a očekáváme „trošku stres”, vřele doporučujeme variantu homologačního videa: nahrajte si svého robota jak dokáže překonat alespoň jeden schod. A to stačí! Tím se dostanete automaticky na seznam homologovaných soutěžících.

Registrační formulář

Registrace je možná už teď pomocí tohoto registračního formuláře. Uzávěrka registrací je pak 31. října 2015.

Soutěžní video 2014


Pošlete email redakci.
Všechny materiály, které máme k dispozici, jsou již součástí článku, na který reagujete (tj. pokud tam tedy není např. plánek na stavbu, je to proto, že nic takového nemáme).

Vaši zprávu se bohužel nepodařilo odeslat, ale můžete nám napsat sami na adresu

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána

Pro odeslání formulář je třeba mít zapnutý javascript.