czech english

FAQ

často kladené dotazy

Poslední dobou nám posíláte stále více dotazů, za co jsme Vám vděčni, a některé se již postupně opakují. Začíná mít tedy smysl rubrika často kladené dotazy, kterou jsme nově založili. Nejsme žádní géniové ani vševědové, takže pokud byste měli nejaká doplnění či upřesnění, tak prosím rozhodně neváhejte a pošlete nám je mailem, nebo pomocí standardního formuláře.

Jak začít?

Rád bych se pokusil sestrojit si nějakého robůtka, ale potřeboval bych nějaky návod – můžete mi ho poslat?
Toto je asi nejčastější otázka, kterou dostáváme (tedy v různých obměnách jako, kde takové návody nalézt, či že začínáte a nevíte jak). Co bychom mohli udělat, je přidat doplňující informace k existujícím článkům, které už nejsou zcela up-to-date. Použité čipy po pár letech už pomalu neseženete, vyvojová prostředí mohou být zastaralá, a některé linky na ostatní stránky už nemusí fungovat.
Jak začít závisí od Vašich znalostí a zkušeností. Pokud je Vám 10-14 let, tak asi nejlepší je se přihlásit do nějakého kroužku, či si pořídit stavebnici pro robota na sledování čáry (podle Robozoru je lze sehnat v prodejnách GME a Conrad za cca 200-500Kč). Pokud máte hodně peněz, tak si můžete pořídit stavebnici LEGO Mindstorm (cca 8000Kč?) nebo FischerTechnik (třeba dovézt z Německa).
Pokud jste zkušení programátoři, ale s elektronikou jste nikdy nic nedělali, tak můžete experimentovat např. s čipem ATmega8, pár servama a bezkontaktním polem (viz. Blikáme s LEDkou). Hotovou desku, na které je ATmega8 s vyvedenými piny a MAX232, vyrábíme v malých seriích, takže Vám ji případně můžeme prodat…
Pokud už něco umíte, ale nevíte co zkusit první, tak doporučujeme postavit robota na soutěž. Na Slovensku se každoročně koná soutěž Istrobot, u nás je to pak kvalifikace na soutěž Eurobot (a možná další, o kterých nevíme). Pokud Váš robot nevyhraje, nebo dokonce ani neodstartuje, tak to nevadí. Setkáte se ale se zkušenějšími a třeba lecos okoukáte. Soutěž Eurobot probíhá koncem dubna v Praze, v rámci akce Robotický den, a věříme, že zde naleznete nějakou inspiraci. O minulých ročnících si můžete přečíst v sekci Soutěže.
Máte-li jakékoli dotazy, můžete nás kontaktovat.
Commercial Applications
For commercial applications please visit http://robotika-intl.com/