czech english

RoboOrienteering 2012

nová lokace v zámeckém parku ve Svinařích

Třetí ročník soutěže „RoboOrienteering” se pojede v sobotu 2. června 2012 v zámeckém parku ve Svinařích (cca 10km od hradu Karlštejn). Nová lokace znamená nové náročné prostředí pro autonomní roboty a zpestření pro jejich tvůrce. Přestože pravidla zůstávají stejná, budou si roboti muset poradit i s diváky, kteří se, vedle robotů, přijdou podívat i na akci „Svinařské řetězení”.


Program

Soutěž RoboOrienteering bude probíhat v rámci akce „Svinařské řetězení”. Ta oficiálně začíná v sobotu 2. června 2012 v 10 hodin. RoboOrienteering se jede ve třech kolech, která byla posunuta na 11h, 13h a 15h. Vyhlášení výsledků očekáváme okolo 16h.
Pro účastníky soutěž začíná o něco dříve, protože roboti nejprve musí projít homologací. Ta bude probíhat jak v pátek večer, tak v sobotu ráno. Podle času a nálady tedy můžete akci pojmout jako jednodenní nebo až třídenní, zakempovat a zůstat do neděle.

Připomenutí pravidel

Pro nové zájemce lehce připomeneme pravidla soutěže. Jedná se o soutěž autonomních (samostatných) robotů, kteří dostanou zadaný cíl, případně s kontrolními body jako na orientačním běhu, a jejich úkolem je do 30min cíle dosáhnout. Startuje se postupně s odstupem pěti minut s tím, že přesné zadání tým dostane na USB flash disku pouhých patnáct minut před startem.
Soutěží se v terénu, ale robot může s výhodou využívat existujících cest pokud je schopen je rozpoznat. GPS není nezbytně nutná výbava robotů. Roboti totiž dostanou i přesnou polohu startu a tak si mohou spočítat azimut a navigovat se např. pouze pomocí kompasu.
Start, kontrolní body a cíl jsou zadávány ve stupních ve WGS84 systému.
Detailní pravidla, registrační formulář, přesný formát souboru popisující úkol a bodování naleznete na http://www.vosrk.cz/roboorienteering

Lokace

Park ve Svinařích je pravděpodobně náročnější než Zámecký park v Rychnově nad Knežnou. Jednak jsou zde místa, kudy robot prostě neprojede (potok, příkré srázy, schody). Navíc se zámek opravuje, takže robot může narazit i na hromadu s pískem či lešení. Jistou představu si můžete udělat z loňských fotografií:
Pro zadání trasy tedy asi již nebude dostatečné předat robotovi pouze cíl a průjezdní body, ale budou se hodit i zakázané oblasti nebo doporučené trasy.
Nově soutěž budou „komplikovat diváci”. Na loňské Svinařské řetězení jich dorazilo přes 2000, tak se bude třeba jim minimálně trošku vyhýbat, blikat a dávat zvuková znamení.
p.s. ptáte se proč zrovna Svinaře? Důvodů je více — vedle toho, že to máme relativně blízko bychom jednou chtěli v Brdech udělat noční orientační běh robotů a toto je vlastně předehra …

Odkazy:

Poslední update 28-03-2012.

Pošlete email redakci.
Všechny materiály, které máme k dispozici, jsou již součástí článku, na který reagujete (tj. pokud tam tedy není např. plánek na stavbu, je to proto, že nic takového nemáme).

Vaši zprávu se bohužel nepodařilo odeslat, ale můžete nám napsat sami na adresu

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána

Pro odeslání formulář je třeba mít zapnutý javascript.