czech english

Jessica

fandorama článek/blog

Mám cca na měsíc zapůjčenou novou hračku: Parrot Minidrone (Rolling Spider). Primární motivace je udělat demo na soutěž Tour the Stairs v rámci robotického festivalu koncem listopadu v Praze, ale proč tu "hračku" více neprozkoumat? Blog update: 1/11 — pro nezájem čtenářů skončeno.

Toto je další z fandorama blogů o testování a prvních zkušenostech s tetokrát Parrot Minidrone (pracovní název Jessica).
Chcete-li si přečíst blog o rozchození minidrony (ono to asi nebude jednoduché — místo wifi je Bluetooth a dost možná není podporované SDK jako u velkých dron) podpořte tento projekt. Zvažujete-li si něco podobného pořídit k vánocům, tak vás možná budou zajímat zkušenosti z testování …
Zde je odpovídající fandorama link:

Odkazy:Blog

27. říjen 2014 — Poznámky

Vypadá to, že o tuto dražší hi-tec hračku moc zájem není. Tak alespoň pár poznámek co jsem zjistil, než tento blog zaslepím.
Nejprve dobrá zpráva: Parrot plánuje veřejně dostupné SDK jak pro minidrone Rolling Spider, tak autíčko Jumping Sumo:
A teď už jenom špatné zprávy. Píšu plánuje, což znamená, že teď to ještě není a do Tour the Stairs asi nebude: Note: this is not the Software Development Kit (SDK) for developing applications to control the drone from a remote device. The SDK will be released at a later time.
Dále: Rolling Spider používá Bluetooth 4, což je BLE (v češtině to zní pěkně) = Bluetooth Low Energy. Vypadá to na zajímavou novou technologii, ale s podporou je to zatím bída. Na svých Windows 7 mám zatím smůlu, na jiném notebooku s Windows 8 se to alespoň tváří, že by se to s minidronou dokázalo domluvit …
Rolling Spider přichází s aplikací Free Flight 3, což je pěkné, ale je v tom zase háček! Tato aplikace zatím funguje pouze pro velmi omezený seznam zařízení, viz
… datum v URL je sice staré, ale seznam byl updateován 2. října 2014, tj. relativně nedávno. Bohužel potvrzuji, že fungoval jenom jeden telefon ze tří, co máme pracovně k dispozici (všechny měly mít funkční BT4). Že Android emulátor defaultně nepodporuje Bluetooth už je v tomto kontextu asi nezajímavé.
Jinak to jezdí i lítá moc pěkně, i když baterka dlouho nevydrží. Rozhodně by se hodila alespoň jedna náhradní! Francouzský Parrot mi dokonce odpověděl (trošku si naběhli poznámkou v newsletteru Rate our MiniDrones and try to win an external charger!: Did you know that you could reply to this email to contact us? … možná si ten blog přečtu — vypadá dost strašidelně.
Trošku doufám v podobnost komunikace s AR Drone 2.0, ale možná jsem moc naivní. Ve hře jsou ještě dvě želízka, ale … uvidíme, možná.
p.s. tak nakonec v tom blogu nic zajímavého nebylo: pár lidem uletěla venku (já bych s tím venku nelétal) a jeden člověk nadával na baterky … jinak LOVE, LOVE, LOVE …

30. říjen 2014 — btsnoop_hci.log

Moje malá jiskra naděje se jmenuje btsnoop_hci.log . Co to je? Od Androidu 4.4 mají vývojáři k dispozici nástroj na zachytávání Bluetooth komunikace (viz článek, který našel Šimi). Stačí v Developer options zaškrtnout Enable Bluetooth HCI snoop log a veškerá komunikace se loguje do souboru btsnoop_hci.log. Dobrý ne?!
Nevíte k čemu by to bylo dobré? No mělo by tam být schované vše: jak se telefon představí a minidrona se s ním pak nechce bavit, jak pošlete příkaz letu až po ukončení komunikace. Mám zatím dva záznamy ze dvou telefonů a vypadá to na pěkné čtení. Chcete-li si také počíst, tak zde je jeden log k dispozici (čert ví, kolik tajných informací o tom telefonu teď zveřejňuji). Jenom jsem to zapnul a vypnul (nechtěně trošku zavadil o display, takže se na zlomek sekundy roztočily vrtule) a má to 140kB, sigh.
Jinak soubor lze prohlížet v programu Wireshark. Log minimálně obsahuje časové známky a asi kolik bajtů šlo jakým směrem. Jak si to přečíst sám budu teď řešit (viz nová repository na githubu).
Pokud máte Android 4.4 a chtěli by jste zopakovat co jsem dělal, tak cestou byly dva zadrhele:
  • defaultní menu vůbec neobsahuje Developer options
  • btsnoop_hci.log nebyl na slibované cestě /sdcard/btsnoop_hci.log
To první asi všichni vývojáři pro Android vědí (alespoň je vidět, že já žádný Android vývojář nejsem). Odpověď naleznete např. na stackoverflow.com. Je třeba 7x v záložce O telefonu zmáčknout jinak zašeděný Build number a objeví se hláška You are a developer! Takových to zadních vrátek bude asi Android plný …
Nápověda na přesnou cestu (v realitě to bylo /sdcard/Android/data/btsnoop_hci.log, ale může to být na každém systému jinde) lze najít už ve zmiňovaném článku. Konkrétně je třeba se podívat do souboru /etc/bluetooth/bt_stack.conf a tam je to napsané. Pokud máte problém, jako já, podívat se do této sekce telefonu, tak pomůže Total Commander.
Jste zvědavý jak to dopadne? Asi otevřeným koncem — sbírka na tento fandorama projekt zítra končí.

Pro nezájem čtenářů skončeno.