czech english

Spider3 Rider — Open Source Garden Autonomous Robot
OSGAR is a long term project which will probably incorporate more than one robotic platform in the future. The project started in 2014 when we decided to modify school garden tractor John Deere X300R into autonomous robot. The project is carried on in cooperation with the Czech University of Life Science Prague. Blog update: 25/04/2023 — Speed control (stop and go)

Rocker — terénní robot
Robota s nezávislým pohonem a řízením všech kol jsem si chtěl postavit již dávno. Konečně jsem objevil vhodné pohony - robotická serva (WaveShare ST3215), která splnila téměř všechny požadavky (a za rozumnou cenu). A tak vznikl robot se čtyřkolovým podvozkem typu rocker-bogie. Aktualizace: 15.5.2024 Jízda na kužel

PocketBot — a matchbox-sized line following robot
PocketBot project consists of three parts. The key part of the project is the robot itself – a tiny line following vehicle of a matchbox size. Furthermore, the robot is supported with an USB communication device and with a PC control application. Altogether, these three parts form a complex solution to the line following issue. Each part of the project will be described in this article.

Paula — mini-drone proti trudomyslnosti
Paula je loňský model malé drony do dlaně. Je to hračka na doma za necelých 3kkč od DJI a Intelu. Oficiální jméno zní Ryze Tello. Standardní použití je řízení pres WiFi z mobilního telefonu, ale výrobce podporuje i oficiální SDK. Tento blog je pro podobně praštěné, na které již to „domácí vězení” trošku padá a potřebují rozptýlit. Blog update: 10/6/2023 — Tello go, go, go!

Pat (a Mat) — aneb zajíc v pytli
Vím, že písmeno P už bylo použité, ale pro (potenciální) dvojici pomocných robotů mne automaticky asociovala dvojice kutilů z oblíbeného DIY seriálu. Blog update: 2/5/2024 — 4 kužely CCW

Marina — projekt Roboloď
Projekt „Roboloď” pro mne začal na vánočním večírku 2015, tj. skoro před třemi lety. Bývalý kolega z práce říkal, že jeho kamarád shání někoho, kdo by dokázal zrobotizovat lodičku zavážející krmení do sádek na rybníce. Projekt byl (a stále je) takový „tajuplný”, ale nakonec jsme se se dvěma dalšími kamarády rozhodli do toho jít. Když nic, tak ověříme, jak se nám spolupracuje a na vodě jsme s robotama ještě nebyli … Blog update: 8/9 — Vodní test 3

MOBoS — MOB na steroidech
Tak tělo nového MOBoSe je na světě. Tady je foto příběh… Update: 2/6/2019 — MOBoS a ROS

Lamia — Parrot Jumping Sumo v Pythonu
Jumping Sumo patří do rodinky MiniDrones, kterou Parrot představil loni. Na rozdíl od Rolling Spider (Jessica) a Bebop (Katarina) nelítá, ale pouze skáče. Robot dostal jméno Lamia a má stejný úkol jako Jessica loni: zdolat schody na Tour the Stairs … jen je na to tentokrát pouze týden! Blog update: 10/2 — END

Kloubák — flexibilní 4WD polní robot
Je na čase začít dokumentovat úvodní krůčky mobilního robota „Kloubák”, který vzniká na zemědělce (ČZU/TF). Přestože myšlenka kloubového podvozku je již poměrně stará, teprve Jakub a spol. projekt uvedl do pohybu. A jsem za to moc rád. Blog update: 20/11 — Kloubák K2: zimní přezutí

Katarina — fandorama článek/blog
Další hračka od Parrotu, tentokráte čtyřtulka Bebop. Úloha je rozchodit sledování barevné čepice, jako to uměla stará AR Drone 2. Na první pohled je Bebop více profi — součastí balení jsou nahradní baterky, vrtule, GPS, full HD kamera, 8x výkonější počítač, 14 megapixels “Fisheye” foťák, uživatelsky polohovatelná kamera v intervalu 180 stupňů … no jsem zvědav jak to půjde z Pythonu . Blog update: 21/4 — Skrytá kamera a Nao

John Deere X300R — modified garden tractor into autonomous robot
OSGAR is a long term project which will probably incorporate more than one robotic platform in the future. The project started in 2014 when we decided to modify school garden tractor John Deere X300R into autonomous robot. The project is carried on in cooperation with the Czech University of Life Science Prague. Blog update: 26/03/2023 — web refactoring

Jessica — fandorama článek/blog
Mám cca na měsíc zapůjčenou novou hračku: Parrot Minidrone (Rolling Spider). Primární motivace je udělat demo na soutěž Tour the Stairs v rámci robotického festivalu koncem listopadu v Praze, ale proč tu "hračku" více neprozkoumat? Blog update: 1/11 — pro nezájem čtenářů skončeno.

JECCbot mini — beginners robot for robotic competition in Deggendorf
We are constructing a beginners robot. This robot would allow the teams to have an easy start to our contest and also the other contests. So we use only off the shelf parts which everyone can buy and you don't have to solder very much. It is based on Arduino. The main body is a 3D printed part. So everyone should be able to print it by himself. We would also make the code available and give instructions how to assemble the robot. And test the robot and components so that everything fits together and you don't have to worry that your electronics blow up or the motors are too weak.

Husky — fandorama článek/blog
Husky je komerční platforma od kanadské firmy Clearpath Robotics. Měl by se stát aktivním pomocníkem na malé farmě, kde bude vysekávat trávu okolo elektrického hrazení a pomáhat vozit materiál. Blog update: 5/6 — Hello Husky!

Heidi — audere, agere, auferre
Heidi je můj první, seriově vyráběný, robot, kterého jsem si koupil doslova „přes ulici” (Tchibota před lety nepočítám, protože toho nemohu snadno svým svým programem ovládat). Je to také můj první létající robot. Článek asi bude vznikat celý rok, tak toto je jen „zachytné místo” s rozcestníkem.

Freyja — čtyřkola na SubT Challenge
Freyja je čtyřkolový diferenciálně řízený robot, který zatáčí pomocí smyku. Je dílem švýcarského Cogito Teamu, který je jednou z „organizací” zapojených do SubT Challenge Tunnel Circuit. Freyja vznikala 3 měsíce z nuly v jednom člověku a je to až neuvěřitelné, že je to vůbec možné … tak mi přišlo líto to nezdokumentovat! Update: 4/10/2023 — Freyja 2.0, jaro a léto 2023

FireAnt — fandorama článek/blog o stavebnici robota
FireAnt je stavebnice chodícího robota od americké firmy Orion Robotics. Jedná se o šestinohého robota, postaveného z 25 (!) serv se zpětnou vazbou. Celý robot je pak ovládan deskou s Arduinem. Blog update: 23/5 — The Ant End

Ferda a Fatima — roboti z Merkuru na Eurobota 2005
Ferda a Fatima je dvojice jednoduchých robotů řízených jednočipem ATmega8. Naším cílem bylo ukázat, že i s jednoduchou elektronikou a mechanikou (stavebnice Merkur) je možné se zúčastnit soutěže Eurobot. Je to zároveň další příklad, jak by mohl vypadat Váš první robot, pokud chcete začít s robotikou.

Ester — 4.místo v La-Ferté Bernard ve Francii na Eurobotovi 2004
Eurobot 2004 je za námi a pro ty zvědavé, které zajímá, jak na takovéto soutěži dosáhnout čtvrtého místa, zde máme několik poznatků o naší Esterce. V současné době zde naleznete články o manipulaci s míčky a řídícím software, ale doufáme, že informace se s postupem času rozrostou (připravuje např. články o lokalizaci či řízení pohybu).

Eduro — mobile robotic platform for education
Eduro is a modular mid-size mobile robotic platform suitable for high school and university classes as well as for serious robotics research. In this article we describe in more detail basic configuration with two driven wheels and one caster wheel. This model was already demonstrated on several competitions (Eurobot, RobotChallenge and Robotour).

Dana — 21.místo a cena za nejlepší koncept, Eurobot 2003
Dana je výsledkem našeho snažení věnovaného soutěži Eurobot 2003. Poučeni z chyb a nedostatků z již absolvovaných soutěží, je tento robot ještě dokonalejší a chytřejší ale zároveň i jednodušší . Výsledkem je 21.místo a Best Concept Prize.

Daisy — čvrtfinalistka Eurobota 2003
Daisy byl alternativní robot připravovaný na soutěž Eurobot 2003. Daisy byla řádově jednodušší než její sestra Dana a to se opět v soutěži ukázalo jako velké plus. V celosvětové konkurenci dosáhla velmi dobrého sedmého místa.

Clara — nejsnazší způsob, jak postavit robota
Clara je (měl bych říct byla, protože už byla rozebrána) robot postavený ze stavebnice Merkur. Byla postavena pro soutěž Eurobot 2002 a byl to první robot nově vzniklého česko-irského týmu Short Circuits. Cílem bylo ukázat, že i s minimálními prostředky lze postavit robota, který je konkurenceschopný na mezinárodních soutěžích. Clara na soutěži Eurobot 2002 vyhrála cenu za kreativitu / inovaci.

Cecilka — autonomní vysavač postavený na podvozku robota Barbora
Cecilka se narodila znovupoužitím podvozku robota Barbora. Mechanismus pro manipulaci s míčky byl nahrazen vysavačem (vyrobeným na zakázku). Cecilka byla základem druhého týmu reprezentujícího Českou Republiku na uklízecí soutěži Cleaning contest 2002 v Lausanne. Česká republika tak byla druhá co do počtu zúčastněných týmů hned po Německu (šest týmů). Ačkoliv Cecilka nebyla tak úspěšná jako Berta, získali jsme spoustu nových zkušeností, o které se s Vámi rádi podělíme.

Berta — vysavač řízený mikrokontrolérem
Berta je vítězkou soutěže Cleaning contest 2002! To dokazuje, že nejjednodušší řešení je často zároveň to nejlepší. Porazila totiž konkurenty vybavené laserovými rangefindery, kamerami a spoustou výpočetní síly, protože prostě fungovala tak jak měla pouze za použití čelního nárazníku a mikrokontroléru. Až budete příště stavět robota, určitě si zjistěte, co je to „eXtreme programming”.

Barbora — pásové vozítko s barevnou kamerou a počítačem PC, 2002
Barbora byla primárně navržena pro účast na soutěži Eurobot 2002. Další (a důležitější) motivací bylo postavit univerzální podvozek, který bude sloužit jako základ pro další soutěže a výzkumné projekty. Naneštěstí jsme robota nestihli dokončit včas, takže jsme se do soutěže vůbec nekvalifikovali. I přes tento neúspěch jsme získali spoustu cenných zkušeností a podvozek úspěšně slouží už ve třetí variantě robota – Daně.

Alena — diferenčně řízený robot s krokovými motory a počítačem Palm, 2001
Alena byl náš první pokus o proniknutí do světa robotiky. Je to diferenčné řízený robot s pohonem realizovaným pomocí krokových motorů. Nadstandardním vybavením byla manipulační ruka poháněná modelářskými servy. Mozkem Aleny můře být jakýkoliv počítač vybavený sériovým portem — od kapesního, který lze vzít „na palubu” až po superpočítač. Robot se úspěšně kvalifikoval do soutěže Eurobot 2001 a skončil na krásném dvanáctém místě.