czech english

DARPA Triage Challenge — jak zvýšit šance na přežití?
DARPA přišla s novou „výzvou”/soutěží: DARPA Triage Challenge. Triage znamená třídění raněných u hromadných neštěstí, přírodních katastrof nebo na bojišti. V zásadě jde o to, že podle úrovně zranění šance na přežití rychle klesá. Mluvíme o zhruba o prvních 15 minutách. Naděje, že v tomto čase bude dostatek kvalifikovaných doktorů je mizivá. Tak nastupují roboti a AI. Update: 25/4/2024 — Výsledky loterie a Data Challenge Docker

Enrich — The European Robotics Hackathon
Incidents such as Fukushima, Majak or Chernobyl as well as the decommissioning and dismantling of old nuclear facilities (e.g. Sellafield, Asse or Murmansk) have taught us that the use of robotics technology has clear advantages. There are many measurement and sampling tasks too risky for humans to carry out. For these radiological and nuclear (RN) scenarios specialized robot systems have to be developed.

Kybernoid 2022 — robotická únikovka
Cílem letošní soutěže Kybernoid 22 je sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu samostatně bez jakékoliv další pomoci našel cestu z bludiště postaveného z kartonových krabic. Robot by neměl do překážek narážet, kontakt je časově penalizován. O vítězství rozhoduje výsledný čas pro dosažení cíle se započítáním případných penalizací.

Robotour — robotika.cz outdoor delivery challenge
Robotour — robotika.cz outdoor delivery challenge, je původem česká soutěž autonomních robotů pohybujících se po parkových cestičkách. Roboti vezoucí náklad (pětilitrový soudek) jsou bodově zvýhodněni. Soutěž se koná každoročně na podzim. První ročník byl v roce 2006 v Praze, park Stromovka. Další soutěž se bude konat 18. září 2021 v Bratislavě/Slovensko.

Space Robotics Challenge — NASA challenge, Phase 2
NASA vyhlásila pokračování soutěže Space Robotics Challenge, která probíhá v simulovaném prostředí Gazebo/ROS. Cílem SRC2 je realizovat plně autonomně dlouhodobou ISRU (in-situ resource utilization) misi na Měsíci. Cílem skupinky robotů je lokalizovat důležité minerály, sbírat je a neztratit se v neznámém prostředí. Update: 17/1/2020 — Robotika vítězí v kvalifikačním kole NASA Space Robotics Challenge

RoboTrip — soutěž robotů
RoboTrip vznikl v roce 2012, jako možnost setkání robotických nadšenců. Osmé výročí tedy oslavíme pár novinkami. Příchod každého ročního období oslavíme jednou soutěží. Jaro a zimu přivítáme pod střechou, léto a podzim v parcích. Přibudou také nové kategorie – vícegenerační týmy (pro rodiče a prarodiče s dětmi) a přímo řízené roboty (pro robonováčky).

DARPA Subterranean Challenge — podzemní týmová robotika
Je čas dělat „podzemní robotiku”, minimálně DARPA (americká armáda) si to myslí. První cena v nové SubT Challange jsou 2 milióny USD a již se neomezuje pouze na američany. Vedle Systems kategorie, kde se očekává netriviální kombinace mnoha mapovacích robotů zvládající náročné podmínky v podzemí, je k dispozici i Virtual kategorie, online v simulátoru Gazebo 11.

SICK Robot Day — aneb originální prezentace firmy
Německá firma SICK je výrobcem nejrůznějších senzorů a zařízení, ale v robotice je asi nejznámější díky velmi kvalitnímu laserovému dálkoměru. Až teprve nedávno přišla na trh s menším senzorem LMS100, který je vhodný i pro středně velké mobilní roboty, a pokusila se o originální marketing. Uspořádala soutěž autonomních robotů, kde každý nový tým dostane k zapůjčení tento senzor na rok, a pokud se zúčastní, tak ho dostane darem. Nadšené amatéry asi zklame, že tato zápůjčka/dar je pouze pro vysoké školy. Soutěž se koná nepravidelně a zatím proběhla v letech 2007, 2009 a 2010.

Move Your Robot — robotika.cz outdoor delivery challenge
French company Naio Technologies organizes the student robotics challenge in outdoor environment. There are 3 categories: simulation, real world and free style.

Formula-E Roborace — fandorama blog
Závod autonomních elektrických formulí ROBORACE by se měl poprvé konat v sezóně 2016-2017. Deset týmů, každý se dvěma vozy bez řidiče, bude soutěžit v jednohodinovém závodě na závodních okruzích po celou sezónu. Všechny týmy budou mít stejná auta, takže to bude soutěž použitých řídicích AI programů. Jeden soutěžící bude „crowd-sourced community team”, tj. otevřený veřejnosti. Máme se nač tešit … Blog update: 2/8 — DevBots v Montreálu

RoboOrienteering — autonomní roboti v Zámeckém parku
Soutěž RoboOrienteering se poprvé konala v roce 2010 v Rychnově nad Kněžnou. Jedná se o soutěž podobnou americké RoboMagellan, kdy autonomní roboti dostanou souřadnice cíle a kontrolních bodů a jejich úkolem je trasu projet. Kontrolní body mohou být i v náročném terénu, tj. úloha není jednoduchá. Příští soutěž RoboOrienteering by se měla konat 7. června 2014.

Tour the Stairs — nová robotická soutěž
Chybí vám před vánoci nějaká indoor robotická výzva? Dokáže váš robot chodit po schodech? Pokud ano, tak už jste učinili první krok k účasti v nové soutěži Tour the Stairs, která se bude konat v rámci Evropského robotického týdne v Praze na konci listopadu.

Robotem rovně — aneb Autíčka v parku
Soutěž „robotem rovně” pořádá Radioklub Písek od roku 2009. Jedná se o na první pohled snadnou úlohu: jet s robotem rovně co nejdál po rovné parkové cestičce (Palackého sady, Písek), ale v realitě to tak snadné není. Účastnit se mohou i autíčka bez senzorů v samostatné kategorii. Vřele doporučujeme všem, kdo uvažují o účasti na Robotour nebo jiných outdoor soutěžích.

Na komín — výlet Radioklubu Písek do Košic
Připravil jsem reportáž z přípravy a průběhu soutěže Na komín v Košicích. Pokud vás tato soutěž oslovila a nebyl čas nebo jste si netroufli tak alespoň krátké přiblížení z pohledu účastníka.

Field Robot Event — soupeření robotů v kukuřičném poli
Field Robot Event je outdoor soutěž autonomních robotů. Motivace pochází ze zemědělství a původ je spíše akademický. Úkolem robotů je se rychle navigovat v kukuřičném poli aniž by rostliny poničili. Soutěž je mezinárodní a putuje po Evropě — nejbližší místo a termín konání bude 17.-19. června 2014 Bernburg-Strenzfeld, Něměcko.

Istrobot — stopár, myš v bludisku, voľná jazda
Istrobot je slovenská soutěž, která se každoročně koná na jaře (březen-duben) v Bratislavě. Soutěží se ve třech kategoriích: stopař (jízda po čáře s různými nástrahami jako je tunel, přerušení nebo cihla), micromouse (jízda ve velkém bludišti) a konečně volná jízda pro nejrůznější ukázky robotů. Nejbližší termín soutěže je 26. dubna 2014.

Robot Challenge — soutež pro všechny věkové kategorie
Robot Challenge je rakouská soutěž autonomních robotů, která se koná každoročně začátkem jara ve Vídni. Soutěží se v mnoha kategoriích od paralelního slalomu (jízda po čáře), přes sběr barevných puků, sumo různých velikostí až po volnou jízdu a sprint humanoidních robotů. Registrace je zdarma a není zde žádné věkové omezení (přesněji 9 až 99let). Nejbližší termín je 29.-30. března 2014.

Robots Intellect — fandorama reportáž
Soutěž „Robots Intellect” připomíná Robotour smíchaný s RoboOrienteering. Cílem je autonomně najít „pytel zlata” (1kg pytlík s bramborama), nabrat ho a přivézt zpět na start. Letos se koná již třetí ročník a trošku překvapivě se datum konání přesunulo z května na září (navíc kolidovalo s původním termínem Robotour v Polsku). Vítěz získá 9000 EUR. Místo konání: Kaunas, Litva.

International Aerial Robotics Competition — fandorama účast na šesté misi
Pokud si máte představit nejtěžší leteckou soutěž autonomních robotů, pak je to určitě IARC (International Aerial Robotics Competition). Úkol může být i několik let stejný, dokud se některému z týmů nepodaří ho vyřešit. Finanční cena pro vítěze každý rok roste o $10 000. Letos zůstává již čtvrtým rokem nevyřešená mise 6: autonomně vletět oknem do budovy, najít místnost generála, na jeho stole nahradit USB klíčenku vlastní kopií a nepozorovaně opustit budovu. A to vše do deseti minut.

ELROB — The European Robot Trial
ELROB není soutěž, ale spíše přehlídka robotů. Pravděpodobně to měla být reakce na úspěšnou americkou Grand Challenge, ale motivace mohou být i jiné. Roboti se prezentují v různých kategoriích, s tím, že se střídá rok, kdy je akce vojenská a kdy je civilní. V roce 2010 bude vojenský ELROB v Německu/Hammelburg u Wurzburgu a to 17.-20. května 2010.

Eurobot — European Robotics Cup
Eurobot je původem francouzská soutěž autonomních robotů. Téma a detailní pravidla se každoročně mění, ale několik základních rysů zůstává: hrací plocha je zhruba 3x2m velká, soupeří vždy dva týmy proti sobě a časový limit je 90 sekund. Mezinárodní soutěž putuje po Evropě s tím, že nejbližší bude 26.-30.5.2010 ve Švýcarsku/Rapperswil-Jona. České kolo pak 1.5.2010 v Praze.

Grand Challenge — aneb roboti v pozemní armádě
S cílem vyvinout autonomní vozidla schopné se účastnit bojových operací vyhlásila americká DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) grandiózní soutěž — autonomně přejet stovky mil z Los Angeles do Las Vegas. V roce 2004 se to nikomu nepodařilo, tak byla původní odměna milión dolarů zdvojnásobena. V roce 2007 se konala ještě Urban Challenge (navigace ve vojenském městečku), ale další pokračovaní zřejmě již nebude.

Webots — soutěže simulovaných robotů
Švýcarská firma Cyberbotics jednou za čas pořádá soutěž řídících programů ve svém simulátoru Webots. Poslední ročníky vyžadovaly programovací jazyk Java, ale odměnou za to byla možnost sledovat souboje on-line na webu. Přestože se jedná primárně o reklamu, bylo možné tímto způsobem řešit zajímavé úlohy v soutežní Webots edici, která byla zdarma ke stažení.

Rescue — soutěž záchranářských robotů
Robocup je znám spíše díky robotickému fotbalu s cílem porazit do roku 2050 lidské mistry světa. Je zde však i kategorie Rescue s motivací pomoci při živelných pohromách. Roboti jsou většinou teleoperovaní a úkolem je v daném modelovém zříceném domě nalézt lidské oběti (figuríny). Soutěž se koná každoročně, ale mívala nemalé registrační poplatky (740 EURO v roce 2003).

Cleaning — soutěž autonomních uklízecích robotů
V roce 2002 uspořádal prof. Erwin Prassler a Martin Hagele z Fraunhofer Institutu mezinárodní soutěž uklízecích robotů. Soutěž se konala ve Švýcarsku v rámci IROS2002 konference. Byla zde kategorie mytí oken, uklízení místnosti a soutěž nápadů pro využití domácích robotů. Bohužel to byl zároveň ročník poslední, protože původní přísliby od sponzorů se nenaplnily.