czech english

Robotour

robotika.cz outdoor delivery challenge

Robotour — robotika.cz outdoor delivery challenge, je původem česká soutěž autonomních robotů pohybujících se po parkových cestičkách. Roboti vezoucí náklad (pětilitrový soudek) jsou bodově zvýhodněni. Soutěž se koná každoročně na podzim. První ročník byl v roce 2006 v Praze, park Stromovka. Další soutěž se bude konat 18. září 2021 v Bratislavě/Slovensko.


Robotour 2024 — zámecký park Buchlovice
Devatenáctý ročník soutěže outdoorových autonomních robotů se bude konat 14. září 2024 v zámeckém parku Buchlovice. Do krásného parku se sice platí vstupné, ale lze jej zkombinovat i s návštěvou zámku. Soutěž je přístupná veřejnosti.

Robotour Marathon 2023 — testovací výzva
Robotour Marathon je doplňková disciplina k podzimní Robotour. Je pro ni hned několik motivací, kde pravděpodobně první je zvýšení úrovně testování jednotlivých týmů. To zároveň odpovídá úrovni spolehlivosti robotů v Robotour soutěži. A navíc to umožňuje srovnání různých týmů z celého světa po dobu celého roku. Update 4/1/2024: Vítěz roku 2023 je ARBot! (4.09 km)

Robotour 2023 — multiple delivery - Piešťany/Slovakia
The 18th year of Robotour contest for autonomous outdoor robots will take place in the city park of Piešťany in Slovakia on 30th September 2023. Note, that there is a minor rules update, that robots can deliver payload multiple times. There will be 4 rounds at 10, 11:30, 14:30 and 16:00. Update: 1/10/2023 — A short summary

Robotour 2022 — Czech Republic - Vrchlabí
The 17th year of Robotour contest for autonomous outdoor robots will take place in the garden of castle Vrchlabí in Czech Republic on 17th September 2022. There are 5 teams registered (CZ, DE, SK) and "registration" is still open. The park is open to public and there will be 4 rounds as previous years (at 10, 11:30, 14 and 15:30). Update: 19/10/2022 — Webinar Video

Robotour 2021 — Bratislava/Slovensko
Šestnáctý ročník soutěže outdoorových autonomních robotů se bude konat 18. září 2021 v jednom z Bratislavských parků. Soutěž letos bude organizovat spřátelená robotika.sk. Update: 2/2/2022 - Robotour minikonferencia (záznam)

Robotour Marathon 2021 — testing challenge IV.
Robotour Marathon is a discipline helping teams to prepare to hard Robotour contest held typically in September. The first marathon confirmed that the best 3 teams already participated and tested their robots in complex environments. Update: ARBot 1.28 km

Robotour 2020 — testování v post-apokaliptické lokaci
Patnáctý ročník soutěže outdoorových autonomních robotů se bude konat na uzavřeném prostoru bez přítomnosti veřejnosti. Lokace je „tajná”, nedaleko Prahy (cca 40km). Soutěž se bude konat v sobotu 19. září 2020. (Akce zrušena)

Robotour Marathon 2020 — testing challenge III.
Robotour Marathon is a discipline helping teams to prepare to hard Robotour contest held typically in September. The first marathon confirmed that the best 3 teams already participated and tested their robots in complex environments. Second year monthly scoring scheme was introduced. Any plans for 2020? (Update 14/1/2021: Robotour mini-conference online (2021-02-03 17:30-19:00))

Robotour 2019 — věnováno prof. Geraldu Kuprisovi
Čtrnáctý ročník soutěže outdoorových autonomních robotů se bude konat v parcích v Deggendorfu v Německu. Bude věnován vzpomínce na profesora Geralda Kuprise, který outdoor robotiku na Technishe Hochschule Deggendorf osobním příkladem podporoval a i Robotour 2019 připravoval. Bohužel nás koncem ledna 2019 na věky opustil. Kdy a kde se bude soutěž konat? Deggendorf, 14. září 2019.

Robotour Marathon 2019 — testing challenge II.
Robotour Marathon is a new discipline helping teams to prepare to hard Robotour contest held typically in September. The first marathon confirmed that the best 3 teams already participated and tested their robots in complex environments. Note, that there is a new monthly scoring scheme for year 2019. (Update 12/9: ARBot 1272m)

Robotour 2018 — QR-kódy
Třináctý ročník soutěže outdoorových autonomních robotů se bude konat na zámku Lednice a stejně jako loni přinese dobné změny pravidel. Opustíme bodovanou automatickou nakládku a zavedeme čtení QR-kódu v místě nakládky, který bude obsahovat souřadnice vykládky). Dále zavedeme bodové penále za vyjetí z cesty s novou možností indikovat žádost o předčasné ukončení pokusu. Autonomní, servisní a semi-autonomní oblasti zůstávají. Kdy a kde se bude akce konat? Lednice, 15. září 2018. (Update 12/9/2018 odkaz na live.robotour.cz)

Robotour Marathon 2017/18 — testovací výzva
Robotour Marathon je nová disciplina startující v sezóně 2017/18. Je pro ni hned několik motivací, kde pravděpodobně první je zvýšení úrovně testování jednotlivých týmů. To zároveň odpovídá úrovni spolehlivosti robotů v Robotour soutěži. A navíc to umožňuje srovnání různých týmů z celého světa po dobu celého roku. (Update 10/9: JECC Fesl 4182m)

Robotour 2017 — autonomní a servisní zóny
Dvanáctý ročník soutěže outdoorových autonomních robotů se bude konat na Slovensku a stejně jako v roce 2010 přinese významné změny pravidel. Opustíme společný start všech robotů a zavedeme dvě povinné zastávky (v nakládací a ve vykládací zóně — soudek jako náklad zůstává). Dále zavedeme autonomní oblast, kde si roboti musí poradit sami, a servisní oblast, kde je možné provádět „servisní úpravy”. Kdy a kde se bude akce konat? Žilina, 16. září 2017.

Robotour 2016 — automatická nakládka/vykládka
Jedenáctý ročník soutěže outdoorových autonomích robotů se bude konat v Německu, našeho posledního, dosud nenavštíveného, souseda. Pro zpestření bude nově možné náklad automaticky na startovní pozici nakládat a v cíli vykládat. Toto je pouze extra bonus, tj. loňské stroje je možné použít i nadále. Některé soutěžící možná potěší kombinace menšího nákladu spojeného s automatikou. Kdy a kde se bude akce konat? Deggendorf, 17. září 2016.

Robotour 2015 — nejlepší na konec
Letos se koná již desátý (!) ročník soutěže autonomních robotů. Rozhodli jsme se tentokrát vydat do Písku, kde Radioklub Písek každoročně zahajuje outdoor robotickou sezonu „Robotem rovně” a letos by jí i zakončil s „Robotour”. Současně budou probíhat „Slavnosti piva”, tak snad to náležitě oslavíme. Kdy a kde? Písek, 5. září 2015. (Update: upřesnění lokace)

Robotour 2014 — autonomní drony
Pivo je vzácný dar, který je třeba bedlivě střežit. Proto jsme se letos rozhodli soutěž rozšířit a trošku okořenit pomocí nové kategorie autonomních dron. Ty budou sledovat stejnou cestu jako konvoj robotů převážející pivní soudky. Všichni roboti, včetně dron, budou startovat současně, a tak nebude nouze o napínavé okamžiky. Kdy a kde? Plzeň (Borský park), 20. září 2014. Hromadné starty robotů v 10h, 11h, 14h a 15h.

Robotour 2013 — cesta tam a zase zpátky
Osmý ročník soutěže autonomních robotů poputuje tentokrát do polské Lodže a bude se konat 21. září 2013 (!změna data!). Základní pravidla zůstávají stejná. Liší se pouze prodloužením časového limitu na 1h a pokud se robotovi podaří dosáhnout cíle, což se nikomu dosud nepodařilo, tak po signalizaci dostane i body za návrat na start.

Robotour 2012 — video pre-homologace
Sedmý ročník soutěže autonomních robotů se bude konat v České Republice a to 15. září 2012. Pravidla jsou stejná jako minulý ročník ve Vídni: roboti dostanou pouze pozici cíle a mapu. Všichni roboti budou startovat současně. Stejně jako v minulém ročníku náklad (pětilitrový soudek s pivem) zůstává povinný.

Robotour 2011 — povinný náklad
Šestý ročník soutěže autonomních robotů se bude letos konat ve Vídni, Türkenschanzpark a to 17. září 2011. Pravidla jsou podobná jako minulý ročník v Bratislavě: roboti dostanou pouze pozici cíle a mapu. Všichni roboti budou startovat současně. Na rozdíl od loňska je ale již náklad (pětilitrový soudek s pivem) povinný.

Robotour 2010 — hromadný start, navigace k cíli
Pátý ročník soutěže autonomních outdoor robotů se bude konat 18. září 2010 na Slovensku v jednom ze tří předvybraných parků v Bratislavě. Na rozdíl od předešlých ročníků roboti dostanou pouze mapu a souřadnice cíle. Roboti nebudou přesně znát svoji startovní polohu a interakce s operátorem se omezí na zadání cíle. Robot úspěšně řešící tuto úlohu by měl být schopen demonstrovat své schopnosti v jakémkoli parku s odpovídající mapou.

Robotour 2009 — start z neznámé pozice
Čtvrtý ročník soutěže autonomních outdoor robotů se bude letos konat tentokrát v Brně v parku Lužánky. Vedle nového místa konání je novinkou současný start všech robotů z neznámých pozic. Větší prostor dostane i kategorie „volná jízda”. Z minulých let zůstává požadavek na detekci překážek, doprava nákladu i možnost kooperace až tří robotů v jednom týmu.

Robotour 2008 — vyhýbání se překážkám
Třetí ročník soutěže autonomních outdoor robotů se bude letos konat opět v parku Stromovka v Praze. Na rozdíl od předcházejících ročníků bude od robotů vyžadována vyšší míra autonomnosti a to zejména při jízdě po cestě (žádné přenášení při vyjetí) a také při vyhýbání se překážkám (to nebylo dříve vyžadované). Z minulých let zůstává doprava nákladu i možnost kooperace až tří robotů v jednom týmu.

Robotour 2007 — převoz nákladu, kooperace robotů
Druhý ročník autonomních outdoor robotů se bude letos konat opět v parku Stromovka v Praze. Na rozdíl od loňského ročníku roboti budou mít za úkol po určené trase po parkových cestičkách převézt náklad. Novinkou je i povolená kooperace robotů, kdy tým může nasadit i více strojů.

Robotour 2006 — robotika.cz outdoor challenge
Ku příležitosti pátého výročí existence webu robotika.cz jsme se rozhodli uspořádat novou soutěž pro autonomní mobilní roboty pracovně nazvanou Robotour. Konat se bude v sobotu 14. října 2006 v parku Stromovka v Praze. Cílem robotů bude projet zadanou trasu, která povede po parkových cestičkách. Důraz bude kladen na robustnost a spolehlivost robotů realizovaných s minimálními náklady.