czech english

International Aerial Robotics Competition

fandorama účast na šesté misi

Pokud si máte představit nejtěžší leteckou soutěž autonomních robotů, pak je to určitě IARC (International Aerial Robotics Competition). Úkol může být i několik let stejný, dokud se některému z týmů nepodaří ho vyřešit. Finanční cena pro vítěze každý rok roste o $10 000. Letos zůstává již čtvrtým rokem nevyřešená mise 6: autonomně vletět oknem do budovy, najít místnost generála, na jeho stole nahradit USB klíčenku vlastní kopií a nepozorovaně opustit budovu. A to vše do deseti minut.


IARC 2013 — létající fandorama blog ...
Šance na vítězství IARC jsou malé, ale čím dříve začneme, tím budou větší … takže stejně jako u AirRace bych blog začal raději hned. Pár dní od zveřejnění fandorama projektu jsem to už nevydržel a pořídil si AR Drone 2.0, tak zde můžete sledovat i mé první autonomní létající pokusy (aktualizace plus mínus každý druhý den). Předem se omlouvám za texty bez korekcí.


http://iarc.angel-strike.com/

Úkol v kostce

Vloupat se do úřadu bezpečnosti „Nari Intelligence Organization” a nepozorovaně sebrat USB flash disk ležící na stole. Původní disk musí být nahrazen identickým, čímž se získá více času, než někdo zaregistruje problém chybějících dat.

Pravidla

Cílem mise 6 je postavit plně autonomního létajícího robota, který je schopen navigovat v indoor prostředí. Robot musí nejprve vletět do budovy oknem (díra minimálně 1x1m veliká) ze startovní plochy vzdálené 3m. Robot bude muset nalézt cílovou oblast s tím, že je nutné se vyhýbat překážkám jako jsou zdi, sloupy a nábytek. Je třeba dále obejít viditelné bezpečnostní systémy včetně video kamery umístěné vně vstupního okna a laserové bariéry na podlaze chodby, která zabraňuje nepozorovanému přístupu do jednotlivých místností.
Budova bude obsahovat několik značek indikujících cestu k místnosti šéfa bezpečnosti. Létající roboti schopni číst tyto tabulky budou mít výhodu, protože pro nalezení cílového objektu (USB flash disk) nebudou muset prohledávat celou budovu. Příklady značek s překlady lze nalézt na http://iarc.angel-strike.com/security_compound_signs.pdf.
Vedoucí bezpečnosti
Vedoucí bezpečnosti
USB disk bude v kanceláři vedoucího bezpečnosti na hromadě papírů na stole. Bude zde právě jeden USB disk. Týmy dostanou identický disk poštou na adresu uvedenou v registraci a mohou ho používat k testování detekce, sbírání a pokládání. Specifikace rozměrů je k dispozici na http://iarc.angel-strike.com/Images/FlashDriveDimensions.jpg
Bezpečnostní video kamera bude simulovaná kamerou s pomalu blikající modrou LEDkou. Pokud bude LED svítit, tak je kamera zapnutá a sleduje vstupní okno. Pokud je LED zhasnutá, je možné nepozorovaně proletět oknem. Perioda skenování bude 30 sekund zapnuto a 30 sekund vypnuto. Pokud létající robot překonává vzdálenost tří metrů mezi startovní pozici a oknem (jak při vstupu do budovy, tak při výstupu) při zapnuté kameře, bude považován za detekovaného. Detekce kamerou je důležitá především při vstupu do budovy. Pokud je robot detekován tak se 10 minutový čas (Clean Mission) sníží na 5 minut (Dirty Mission). Detekce při opuštění budovy pouze znamená, že mise nebyla zcela krytá.

Omezení na létajícího robota

Robot musí být plně autonomní. Musí být schopen rozpoznávat částečně strukturované prostředí v soutěžní aréně. Je možné mít více než jednoho létajícího robota, ale jejich celková váha musí být menší než 1.5 kg.
Výpočetní zdroje nemusí být součástí robota. Počítače mohou být napájené ze sítě vně soutěžní arény. Data je možné posílat oběma směry, ale během pokusu je zakázána jakákoliv intervence operátora. Pro komunikaci je možné použít pouze povolené radio frekvence.
Rozměr robota je limitován jedním metrem. Robot může být poháněn pouze elektřinou.
Je možné použít nejvýše dva navigační majáky a to ve vnější části arény. Majáky musí být snadno přenosné a odstraněny, když tým opouští soutěžní arénu. GPS není povolena.

Průběh soutěže

Tým bude mít 4 letové pokusy. Tým s nejvyšším „statickým” bodováním sudích dostane navíc jeden pokus. Na přípravu a nastavení parametrů bude 15 minut. Pokud robot v tomto čase neodstartuje jeho pokus propadá.

Soutěžní aréna

Soutěžní prostor (aréna) bude zhruba o rozměrech 30x15m a 2.5m vysoký. Aréna bude rozdělena na několik místností a chodeb s různými překážkami různých výšek. Startovní pozice bude ve vzdálenosti 3m směrované k 1x1m (minimum) otvoru vedoucímu do chodby. Navigační majáky, pokud budou použity, mohou být kdekoliv v třímetrovém koridoru okolo arény. Seznam materiálů a konstrukčních prvků je průběžně aktualizován na http://iarc.angel-strike.com/IARC_Arena_Construction.pdf

Fandorama

Soutěž se letos koná jak v Grand Forks v USA/Severní Dakotě tak současně v Pekingu v Číně. „Sběratelský limit” byl nastaven na 45000kč, což je částka, která by pokryla netriviální registrační poplatek ($1000) a zpáteční letenky pro dvoučlenný tým.
Pro soutěž bychom se snažili zapůjčit čtyřtulku od německé firmy AscTec. Na těchto stránkách by během přípravného období vznikal blog zakončený článkem ze soutěže.
Vítězství v soutěži je spojeno s finanční odměnou ($40000). Pokud by se nám podařilo tuto cenu získat (pravděpodobnost < 5%), tak bychom podílníkům vrátili dvojnásobek jejich příspěvku/investice … ale pro peníze to nedělejte. Ta šance je opravdu malá.

Odkazy: