czech english

Tour the Stairs

nová robotická soutěž

Chybí vám před vánoci nějaká indoor robotická výzva? Dokáže váš robot chodit po schodech? Pokud ano, tak už jste učinili první krok k účasti v nové soutěži Tour the Stairs, která se bude konat v rámci Evropského robotického týdne v Praze na konci listopadu.


Tour the Stairs 2015 — nahoru a dolu
Druhý ročník soutěže „Tour the Stairs” se bude konat v sobotu 28. listopadu 2015. Aby se účastníci z loňska nenudili, tak vedle chození do schodů nově přibude i bodované chození/jízda ze schodů dolů. Kde to bude? Opět v galerii NTK v Praze v Dejvicích. UPDATE: 7/1 — minivideo

Tour the Stairs 2014 — nová robotická soutěž
Chybí vám před vánoci nějaká indoor robotická výzva? Dokáže váš robot chodit po schodech? Pokud ano, tak už jste učinili první krok k účasti v nové soutěži Tour the Stairs, která se bude konat v rámci Evropského robotického týdne v Praze na konci listopadu. UPDATE: 13/1 — Oficiální video

Pravidla v kostce

Úkol je docela snadný — vylézt po schodech (od druhého ročníku i slezt po schodech). Aby to ale zas nebylo tak triviální, musí to provést robot sám, tj. robot musí být zcela autonomní. V galerii jsou rovnou dva typy schodiště (s odpočívadly): rovné a točité. Soutěžit se bude střídavě na obou, přeci jenom návštěvníci musí někudy chodit, s tím, že robot, který vyjde nejvíce schodů, vyhrává (na rychlosti nezáleží). Bude zde časový limit 3 minuty na každý pokus (počítáme, že budou celkově tři kola, ale to se může upřesnit podle počtu týmů/robotů).
Jak již bylo zmíněno, soutěžit se bude v Galerii NTK v Praze v Dejvicích, kam se můžete i během roku podívat. Trénovat bude možné od středy do pátku, soutěž samotná pak bude v sobotu.
Pro robota platí „klasické” omezení: robot nesmí být nebezpečný jak pro přihlížející diváky tak pro prostředí Galerie. Navíc limitujeme maximální šířku robota na 50cm (rezerva do budoucnosti, aby se vešli dva roboti vedle sebe). A samozřejmě velké červené STOP tlačítko .
Ještě poznámka, robot se musí každého jednotlivého schodu dotknout, tj. nemůže např. přeskočit několik schodů.

Schodiště (hrubé míry)

Rovné

 • výška schodu 16cm
 • délka schodu 30cm
 • šířka schodiště 111cm
 • délka odpočívadla 93cm
 • počet schodů 5+16

Točité

 • výška schodu 16cm
 • délka schodu vnější strana 43cm, vnitřní strana 13cm
 • šířka schodiště 109cm
 • délka odpočívadla 127cm vnější a 42cm vnitřní
 • počet schodů 10+11
Poznámka: počítejte i s pár centimetrovou tolerancí — např. první schod je cca 14.5cm vysoký. Barva je v obou případech černá.

Motivační hudba

 • Po schodoch od Richarda Mullera
 • Led Zeppelin, Stairway to Heaven

Homologační video

Stejně jako v ostatních soutěžích autonomních robotů i pro „Tour the Stairs” budeme vyžadovat homologaci = vedle testu bezpečnosti i ověření, že je robot schopen získat alespoň jeden bod. Jelikož v galerii budou probíhat i další aktivity a očekáváme „trošku stres”, vřele doporučujeme variantu homologačního videa: nahrajte si svého robota jak dokáže překonat alespoň jeden schod. A to stačí! Tím se dostanete automaticky na seznam homologovaných soutěžících.

Registrační formulář

Registrace je možná už teď pomocí tohoto registračního formuláře. Uzávěrka registrací je pak 31. října 2015.

Soutěžní video 2014