czech english

Eurobot

European Robotics Cup

Eurobot je původem francouzská soutěž autonomních robotů. Téma a detailní pravidla se každoročně mění, ale několik základních rysů zůstává: hrací plocha je zhruba 3x2m velká, soupeří vždy dva týmy proti sobě a časový limit je 90 sekund. Mezinárodní soutěž putuje po Evropě s tím, že nejbližší bude 26.-30.5.2010 ve Švýcarsku/Rapperswil-Jona. České kolo pak 1.5.2010 v Praze.


Eurobot 2011 — Chess'Up
Jako každý rok, i letos je téma jiné, než v předchozích ročnících. Roboti budou letos "hrát něco jako šachy": Na herní ploše 2,1x3m budou přesouvat žluté "šachové figurky" na pole své barvy. Kdo bude mít na konci 90sekundového zápasu na svých polích více figurek a získá tak více bodů, zvítězí.

Eurobot 2010 — Feed the World
Poté, co se hrálo ragby, kuželky, třídily odpadky, sbíraly vzorky na Marsu a stavěly chrámy, budou letos roboti pomáhat lidem s úrodou na poli: budou sbírat ovoce (pomeranče), zeleninu (rajčata) a obilniny (kukuřičné klasy).

Eurobot 2009 — Temples of Atlantis
Poté, co se hrálo rugby, kuželky, třídily odpadky a sbíraly vzorky na Marsu, budeme letos cestovat časem zpět do dob bájné Atlantidy. Naši roboti se stanou staviteli a pomohou Atlantiďanům vystavět nádherné chrámy. Podobně jako mnohé jiné staré chrámy, i ty atlantské jsou postaveny ze sloupů a trámků (kladí neboli překladů - vodorovných článků nesených sloupy). Navíc, aby jejich chrámy byly blíže k božstvu, lidé v Atlantidě stavěli své chrámy na nejvyšších kopcích svého kontinentu a stejně tak i roboti se budou snažit postavit chrám na vyvýšeninách.

Eurobot 2008 — Mission to Mars
Eurobot je amatérská robotická soutěž pro týmy mladých lidí z celého světa, kteří jsou sdružení buď ve studentských projektech, nezávislých klubech nebo výukových projektech. Letos budou roboti hledat známky života na Marsu. Roboti mohou nalézt dva druhy geologických vzorků, které by mohly obsahovat život. Tyto vzorky jsou reprezentovány barevnými míčky. Vzorky je potřeba udržet v co nejlepším stavu a dopravit na Zemi…

Eurobot 2007 — Robot Recycling Rally
Robot Recycling Rally to je téma soutěže Eurobot pro rok 2007. Autonomní roboti mají za úkol roztřídit co nejvíce odpadu do správného koše. Mezinárodní finále soutěže se bude konat 17.-20. května 2007 ve městě La Ferté-Bernard, Francie. České národní kolo se bude konat ve dnech 20. a 21. dubna 2007 v areálu Vysoké školy ekonomické v Praze 3 na Žižkově (nám. W. Churchilla 4). Stejně jako minulé ročníky bude sobotní kvalifikace a finále přístupné veřejnosti (10-17h).

Eurobot 2006 — Funny Golf
Funny Golf to je téma soutěže Eurobot pro rok 2006. Autonomní roboti mají za úkol umístit bílé míčky do správných jamek a případně použít černé na blokování jamek soupeře. Mezinárodní finále soutěže se bude konat 1.-4. června 2006 ve městě Catania (Sicílie, Itálie). České národní kolo se bude konat ve dnech 12. a 13. května 2006. Stejně jako minulé ročníky bude sobotní kvalifikace a finále přístupné veřejnosti (10-17h). Místo konání: kino Sigma, Hlavní 1402, Praha 4.

Eurobot 2005 — Bowling
Bowling to je téma dalšího ročníku mezinárodní soutěže Eurobot. Rok 2005 přináší pár novinek, z nichž asi nejvýznamnější je změna místa konání mezinárodního finále soutěže. Poprvé se bude konat mimo Francii, a to ve Švýcarsku v městečku Yverdon Les Bains ve dnech od 19. do 22. května 2005. V roce 2005 se bude konat i druhý Czech Eurobot Cup v rámci robotického dne (v sobotu 23. dubna 2005 od 10h). Stejně jako i minulý rok bude i tento přístupný veřejnosti. Místo konání: TJ Pankrác, Lomnického 1, Praha 4.

Eurobot 2004 — Česká Republika organizuje první národní kolo Eurobota!
Eurobot je mezinárodní soutěž pořádaná Planete Sciences (dříve ANSTJ), což je francouzská organizace na podporu mladých techniků. České národní kolo se koná 24. dubna v Praze. Finálové kolo se koná o měsíc později (od 21. do 23. května) v rámci festivalu ARTEC (Art and Technology) ve Francii v městečku La-Ferté Bernard. Soutěž má každý rok nová pravidla, což znamená, že je nutné poměrně rychle vytvořit strategii a roboty splňující podmínky.

Eurobot 2003 — Heads or Tails
Eurobot je mezinárodní soutěž pořádaná Planete Sciences (dříve ANSTJ), což je francouzská organizace na podporu mladých techniků. Soutěžit se bude v La-Ferté Bernard ve Francii od 30.května do 1.června v rámci festivalu ARTEC (Art and Technology). Soutěž má každý rok nová pravidla, což znamená, že je nutné poměrně rychle vytvořit strategii a roboty splňující podmínky. Letošním cílem soupeřících robotů je otočit během 90 sekund co nejvíce cívek správnou barvou navrch.

Eurobot 2002 — The Flying Billards
Na hřišti o rozměrech 2.1x3 metrů je rozmístěno 8 červených a 4 černé koule. Koule jsou rozmístěny náhodně tak, aby rozmístění bylo středově symetrické kolem středu hřiště. Roboti startují z „domečků” na kratších stranách hřiště. Za každou červenou kouli v kapse na opačné polovině hřiště, než robot startoval, dostane bod, stejně tak za černou na polovině startovní. Za minutu a třicet vteřin se spočítají dosažené body. Pátý ročník soutěže se odehrál v květnu 10-12 v La-Ferté Bernard ve Francii. Tentokrát jsme byli reprezentováni dvěma roboty – robots/barbora a Clarou.

Eurobot 2001 — The Space Odyssey
Návštěvníci z daleké galaxie, Science a Technology objevili novou planetu s šesti planetami na orbitě. To je určitě výborná příležitost k důkladnému prozkoumání těchto světů. Science a Technology mají bohužel různé názory na to, jak postupovat. Udělají proto dohodu – kdokoli dobude více vesmírných těles a osadí je svými vlajkami během 1,5 minuty tento spor vyhraje. Čtvrtý ročník soutěže se odehrál v květnu 25-27 v La-Ferté Bernard ve Francii. My jsme se zúčastnili s robotem Alena.


http://www.eurobot.org/

Francie pořádá Eurobot od roku 1994 a od roku 1998 je soutěž mezinárodní. Každá země může být reprezentována maximálně třemi týmy, což byl hlavní důvod zorganizovat i České národní kolo. Česká výprava se prvně zúčastnila v roce 2001 a od roku 2004 je již organizujícím partnerem mezinárodní soutěže.