czech english

Eurobot 2003

Heads or Tails

Eurobot je mezinárodní soutěž pořádaná Planete Sciences (dříve ANSTJ), což je francouzská organizace na podporu mladých techniků. Soutěžit se bude v La-Ferté Bernard ve Francii od 30.května do 1.června v rámci festivalu ARTEC (Art and Technology). Soutěž má každý rok nová pravidla, což znamená, že je nutné poměrně rychle vytvořit strategii a roboty splňující podmínky. Letošním cílem soupeřících robotů je otočit během 90 sekund co nejvíce cívek správnou barvou navrch.


Hugo — Chcete omládnout? Místo hormonů --- robotika!
Posledních třicet let si periodicky připadám nějak emocionálně vyprahlý – vše, co se dalo, už jsem prožil, řečeno s klasikem. Od vstupu do týmu Short Circuits jsem očekával původně hlavně možnost dělat v oblasti, ke které jsem zatím v počítačích ještě moc nepřičichl (pixly žijící vlastním plnohodnotným životem, no neberte to!) a netušil jsem, že účast na Eurobotovi 2003 bude zajímavá i jinak než jako intelektuální vzepětí.

Eurobot 2003 & Dana — jak to všechno bylo
Na tento ročník soutěže jsme se připravovali již od vánoc. Poučeni posledním nezdarem jsme měli hardware hotový několik měsíců před vlastním začátkem soutěže. Tato skutečnost byla oceněna cenou za koncept, kterou jsme letos získali. Nejvíce pozornosti poutalo zřejmě kreslení aktualní pozice robota na LCD displej, což mnohým připadalo jako černá magie i přes naše ujišťování, že nejde o nic jiného než Monte Carlo Lokalizaci (MCL).

Eurobot 2003 & Daisy — tři velké dny pro robota
Eurobot 2003 skončil. Daisy zápasila ze všech sil a dostala se až do čtvrt-finále, čímž splnila svůj životní úkol. Štěstí jí přálo, když v kvalifikačních zápasech porazila vítěze belgické národní soutěže a ve vyřazovacím pavouku pak vítěze švýcarské soutěže. Nakonec skončila v celosvětové konkurenci na sedmém místě, což je pro „dětskou hračku” z Merkuru rozhodně pěkné umístění .

Eurobot 2003 za 25 dní — aneb ,,ostré'' zápasy a ,,ostré'' senzory
Máme za sebou první zápas Dany s Daisy. Spíše než Eurobota to připomínalo nějakou sumo soutěž, kdy každý robot má za úkol vytlačit z arény svého soupeře. Co s tím? Novou naději teď vidíme v senzorech od firmy Sharp, které umožňují detekci předmětů zhruba do jednoho metru. Ale ani nové senzory nejsou zcela bezproblémové…

Eurobot 2003 za 45 dní — aneb neříkej hop, dokud nepřeskočíš...
Dalších X dní uteklo jako voda, kde X mělo být původně 10, ale v době sepisování této zprávy to už je 15… a zároveň se zdá, že práce nijak zásadně nepokročily. Dana dostala nové senzory, Daisy si začala trošku hrát s puky a už jsme narazili na první krizi při integraci řízení robota po lomené čáře.

Eurobot 2003 za 60 dní — aneb ,,nekonečný počet'' objezdů
Oba roboti Daisy i Dana již samostatně objeli hřiště 10x v kuse. No a co? Co je na tom tak převratného?! Nuže není to tak jednoduchá úloha jak by se na první pohled mohlo zdát…

Eurobot 2003 za 70 dní — příprava na soutěž
Po celém světě se desítky týmů připravují na mezinárodní soutěž Eurobot 2003. Jak jsou na tom dva české týmy Sirael a Short Circuits?

Pravidla — Heads or Tails
Panna nebo orel, tak by se asi dal přeložit název tématu pro Eurobota na rok 2003. Cílem soupeřících robotů je otočit během 90 sekund co nejvíce cívek správnou barvou navrch. Hřiště je již tradičně velikosti 2.1 x 3 metry, tentokrát natřené šachovnicovým vzorem. Roboti nestartují z „domečků”, jako minulé ročníky, ale z rohů. Cívky mohou také stavět do komínků za víc bodů. Na každé straně jsou navíc dvě speciální cívky z obou stran stejně barevné. Ty mohou roboti sestřelovat ping-pongovými mícky.