czech english

Tour the Stairs 2014

nová robotická soutěž

Chybí vám před vánoci nějaká indoor robotická výzva? Dokáže váš robot chodit po schodech? Pokud ano, tak už jste učinili první krok k účasti v nové soutěži Tour the Stairs, která se bude konat v rámci Evropského robotického týdne v Praze na konci listopadu. UPDATE: 13/1 — Oficiální video


S Christianem (hlavní organizátor robotického festivalu v rámci Evropského týdne robotiky — viz cafe-neu-romance.com) jsme se po loňské zkušenosti domluvili na spolupráci a zorganizování nové soutěže Tour the Stairs. Čas a místo jsou pevně definovány snad i do daleké budoucnosti (letos vychází 48. týden na 26.-29. listopadu 2014, Galerie NTK v Praze), ale v detailech se soutěž bude postupně vyvíjet (samozřejmě za předpokladu, že vy, robotici, o ni budete mít zájem!). Dlouhodobá motivace je vytvořit „food and drink serving robots”, kteří budou po galerii nebo i jiných místech (restauracích, nemocnicích, domovech, …) nabízet jídlo a pití. Aby to nebylo tak jednoduché, tak galerie má dvě patra spojená schodištěm. A to je úloha, se kterou v roce 2014 začneme …

Pravidla v kostce

Letošní úkol je docela snadný — vylézt po schodech. Aby to ale zas nebylo tak triviální, musí to provést robot sám, tj. robot musí být zcela autonomní. V galerii jsou rovnou dva typy schodiště (s odpočívadly): rovné a točité. Soutěžit se bude střídavě na obou, přeci jenom návštěvníci musí někudy chodit, s tím, že robot, který vyjde nejvíce schodů, vyhrává (na rychlosti nezáleží). Bude zde časový limit 3 minuty na každý pokus (počítáme, že budou celkově tři kola, ale to se může upřesnit podle počtu týmů/robotů).
Jak již bylo zmíněno, soutěžit se bude v Galerii NTK v Praze v Dejvicích, kam se můžete i během roku podívat. Trénovat bude možné od středy do pátku, soutěž samotná pak bude v sobotu.
Pro robota platí „klasické” omezení: robot nesmí být nebezpečný jak pro přihlížející diváky tak pro prostředí Galerie. Navíc limitujeme maximální šířku robota na 50cm (rezerva do budoucnosti, aby se vešli dva roboti vedle sebe). A samozřejmě velké červené STOP tlačítko .
Ještě poznámka, robot se musí každého jednotlivého schodu dotknout, tj. nemůže např. přeskočit několik schodů.

Schodiště (hrubé míry)

Rovné

 • výška schodu 16cm
 • délka schodu 30cm
 • šířka schodiště 111cm
 • délka odpočívadla 93cm
 • počet schodů 5+16

Točité

 • výška schodu 16cm
 • délka schodu vnější strana 43cm, vnitřní strana 13cm
 • šířka schodiště 109cm
 • délka odpočívadla 127cm vnější a 42cm vnitřní
 • počet schodů 10+11
Poznámka: počítejte i s pár centimetrovou tolerancí — např. první schod je cca 14.5cm vysoký. Barva je v obou případech černá.

Motivační hudba

 • Po schodoch od Richarda Mullera
 • Led Zeppelin, Stairway to Heaven

UPDATES

4. září 2014 — Dvě kategorie

Christian už zveřejnil detailnější propozice soutěže na http://cafe-neu-romance.com/program/cnr-2014-competitions a jak vidíte, tak letos budou rovnou dvě kategorie „Tour the Stairs”: LEGO a servisní roboti. Trošku mi to přijde škoda oddělovat je už v prvním ročníku, ale LEGO je jedním z hlavních partnerů festivalu … na druhou stranu děti-robotici se tak možná nebudou bát soutěžit .

23. říjen 2014 — Blíží se konec registrace!

Jenom připomínka, že registrace končí 31. října 2014. Pro registrované týmy poznámka, že homologační video mohou doplnit během následujících čtrnácti dnů a automaticky se tak homologovat na soutěž samotnou.
Za cca měsíc na videnou!

4. listopad 2014 — Týmy

Na „Tour the Stairs 2014” se přihásily tři týmy: R-team, KRA Písek a TeaPackSystems. Přijde vám to málo? Pravda, čekal jsem více týmů, ale pokud si vzpomínáte na prvního českého Eurobota před deseti lety (!), tak zde také byly pouze tři postupující týmy a byla to událost, na kterou i po letech rád vzpomínám .
Přesto bych dal ještě šanci lidem, kteří konec registrace přehlédli a to do 17. listopadu 2014. Pro tyto opožděné registrace je ale videohomologace povinná!
Přestože to zní jako jednoduchý úkol, tak tomu tak není. Dva týmy psali o předělání konstrukce (jedna z Merkura a druhá z FisherTechnik), protože to nefunguje podle původních představ … a možná řešíte podobný problém, tak to nevzdávejte .
Zde alespoň jedno homologační video šestikolky:
Jenom poznámka, že stačí zdolat jeden schod nahoru (a stačí 1x).
Ještě bych doplnil odkazy:

10. listopad 2014 — KRA Písek (video)

Požádal jsem již registrované týmy o fotky a videa, i když to třeba ještě pořádně nedělá co má. Naivně si představuji, že by vás ostatní to mohlo motivovat ještě nějakého robota sestrojit .
Tímto díky moc týmu KRA Písek za první ukázky robota Kombajn:
(děti do 18 let si pusťte video bez zvuku)

19. listopad 2014 — Kickstarter, TeaPackSystems, homologace

Situace se ani po prodlouženém termínu nezměnila. Máme tři týmy a z toho dva video-homologované. KRA Písek mi poslal nové homologační video, kde jejich kombajn vyjede celé schody. Rozhodně velký soupeř. Ještě uvidíme, jak si poradí s točitými schody.
TeaPackSystems pak přidal na robota RaspberryPI. Robot teď může pomocí sonarů lépe rozpoznávat najížděcí úhel a možná bude i celou akci natáčet (?).
Na závěr bych uvedl ještě zajímavost, kterou mi přeposlal Pavel S. Jedná se o robota chodícího do schodů, který momentálně žádá o přízeň na kickstarteru (případně viz článek). Takže i toto je cesta, jak můžete získat robota … a homologační video by měl pěkné .

20. listopad 2014 — R-team

I třetí soutěžící (R-team) dal nahlédnout do své kuchyně:
s komenářem: Funkce STOP tlačítka se demonstrovala sama, na předposledním schodě tlačítko vypadlo a samo se to tedy zastavilo.
díky

23. listopad 2014 — Jessica homologace

Toto je homologační video minidrony Jessica.

28. listopad 2014 — Program

Soutěžit se bude v sobotu 29. listopadu 2014 a to ve dvou blocích 10-12 a 14-16. Střídavě se půl hodiny pojede rovné schodiště a půl hodiny točité (celkově 8 kol). Vyhlášení soutěže pak bude okolo 16h.

29. listopad 2014 — Výsledky soutěže

Pořadí Tým 1.rovné 1.točité 2.rovné 2.točité 3.rovné 3.točité 4.rovné 4.točíté Celkem
1. KRA Písek 6 1 11 1 21 21 21 21 103
2. R-team 16 1 21 3 21 3 21 3 89
3. TeaPackSystems 4 20 - - - - - - 24
4. Jessica 2 0 1 1 1 1 5 4 15
První ročník soutěže Tour the Stairs vyhrál tým KRA Písek! Gratulujeme . A jeslti si myslíte, že to byla „pohodička” tak se šeredně mýlíte … ale měli jste se přijít podívat …
Pár detailů, postupně podle pořadí.

KRA Písek

Je to fakt neuvěřitelný tým! Na začátku vše fungovalo, ale už v prvním kole na odpočívadle rovného schodiště se strhla převodovka na zadním motoru. To se projevilo v prvním kole na točitém schodišti, kdy se už „kombajn” nevyškrábal ani na první schod.
Nepamatuji si, jak to zalátali do druhého kola, ale přes polední pauzu zničený motor celý vymontovali, propojili řetězy inverzní spojkou a odpolední výsledky už mluví samy za sebe (obě schodiště mají 21 schodů).

R-team

R-team byl jasný favorit na rovné trati. Ale točité schodiště byl problém a robotu se při pádu ze dvou schodů zlomila jedna packa a bylo nutné lepit. Změna váhy kupodivu pomohla ke spolehlivosti na rovném schodišti, ale na točitém robot vždy najel šikmo a nechtěl se srovnat = max 3 schody.

TeaPackSystems

Šestikolka zazářila na točitém schodišti. Bohužel na dvacátem schodu doslova — neviděl jsem to, ale spálená elektronika byla cítit ještě dost dlouho poté. Robot se nemohl vyškrábat do posledního schodu a visel pouze na prostředních kolečkách a H-můstek to nevydržel. Z další soutěže tedy tým odstoupil :-(

Jessica

Průběžné výsledky byly tak trošku binární kód. Přesvědčil jsem ostatní týmy, že pokusy budou tak krátké, že by bylo rozumné je až 3x opakovat a Jessica toho hodně využívala. V prvním kole dokonce vyskákala dva schody, ale to kompenzovalo první točité schodiště. Nějak jsem si nevšiml, že kouká opačným směrem a tak od schodiště odlétla.
Do čtvrtého kola mne Písečáci vyhecovali, ať použiji zakázanou strategii: na dronu jsem přidělal Tondův provázek a jenom letěl dopředu (viz kód). Na odpočívadle jsem to raději zbaběle vypnul a na točitém schodišti se pak drona opírala do bočnice místo pokračování nahoru, ale … i když to nebylo moc košer (ten provázek vlastně nedosahoval až dolu na schody), tak udělala nejvíce bodů.
Pozn. pak bez diváků, jen pro videozáznam, vyletěla rovné schody celé .
p.s. odkaz na České noviny s video-reportáží ze zahájení festivalu

5. prosinec 2014 — Soutěžní video

Díky „rozšířenému” TeaPackSystems týmu se už teď můžete podívat na sestříhané video z prvního ročníku Tour the Stairs:
A je to ve skutečnosti velmi dobrý dokument! Uvidíte tam jak se „kombajnu” rozsypala převodovka, pád R-teamu, hořící silovou elektroniku šestikolky a několik pokusu minidrony Jessica včetně kompletního zdolání schodů s provázkem. Ještě jednou díky moc

13. leden 2015 — Oficiální video