czech english

DARPA Triage Challenge

jak zvýšit šance na přežití?

DARPA přišla s novou „výzvou”/soutěží: DARPA Triage Challenge. Triage znamená třídění raněných u hromadných neštěstí, přírodních katastrof nebo na bojišti. V zásadě jde o to, že podle úrovně zranění šance na přežití rychle klesá. Mluvíme o zhruba o prvních 15 minutách. Naděje, že v tomto čase bude dostatek kvalifikovaných doktorů je mizivá. Tak nastupují roboti a AI. Update: 7/12/2023 — Virtual Competition dataset

DARPA Triage Challenge má podobný časový rozvrh jako již ukončená SubT Challenge. Soutěž bude trvat 3 roky, jsou tři základní kategorie (Primary System, Primary Virtual a Secondary Data) a účastníci jsou jak DARPA sponzorované týmy, tak self-funded týmy.


Obsah


Blog


13. října 2023 — Tým Robotika se úspěšně kvalifikoval do Virtual Challenge

Už je to tu zase. Tentokrát v tom nejedu já, ale hlavní „hybatel” je František Brabec (viz např. jeho úspěchy v NASA Space Robotics Challenge 2). Tým je česko-americký a doktorsko-programátorský. Jelikož roboti tady mají hrát až druhé housle, a komplikací s převážením robotů přes Atlantik jsme si užili až dost, zvolil Franta jenom virtuální kategorii (+ Data Challenge). Kvalifikace do virtuální proběhla bez problémů (asi i pomohl odkaz na SRC2 a SubT).
Data Challenge je zatím stále ve fázi přihlášky — po vyplnění přihlašovacího formuláře dostanete „domácí úkol”. Jedná se o data více jak 3000 měřených osob a máte je co nejlépe zařadit do věkových kategorií. Uvidíme, kostky jsou již vrženy.

9. listopadu 2023 — Challenge Kick-Off

Tento týden byla oficiálně zahájena DARPA Triage Challenge dvoudenním „kick-off meetingem” Pokud by někoho zajímaly detaily, tak jsou k dispozici prezentace v DTC resources sekci. Pokud by jste ale hledali pravidla soutěže, tak ty jsou zatím Coming Soon … mimochodem, pokud jste stránky navštívili třeba předevčírem, tak dnes mají úplně jiný vzhled.
Zákládní rámec je stále stejný: Primary Challenge je o lokalizaci raněných a rychlé klasifikaci závažnosti zranění. Nově přibyly podrobnosti co se má zjišťovat - zda osoba dýchá, zda mrká, jestli nekrvácí, stupeň popálení, jestli má všechny končetiny atd. Každý rok bude týdenní soustředění, kde raněné budou hrát jak skutečné osoby, tak figuríny. Primary Challenge se dělí na System a Virtual, podobně jako bylo u SubT Challenge, ale s tím rozdílem, že Virtual DARPA nesponzoruje. Co mi přišlo drsné bylo, že ve virtuálu chtějí modelovat situace, které by v realitě už byly mimo DARPA možnosti.
Secondary Challenge nebo také Data Challenge je o následné péči a sledování pacienta. Zatímco v Primary Challenge se roboti (typicky drony) nesmí k raněným přiblížit více jak metr (asi aby jim v rámci testování ještě více neublížili), tak v Secondary Challenge jsou osoby naopak na přístroje napojeny a „sbírají data”. Úkolem je průběžně vyhodnocovat co se pravděpodobně stane následující 4 hodiny. Jedná se o potenciálně netriviální množství dat a v reálném (resp. omezeném) čase je třeba situaci vyhodnotit. Toto vše v několika časových úsecích, tj. algoritmus postupně dostavá více a více dat. Kdo nejlépe odhadne budoucnost vyhrál.
Franta (šéf Robotika International týmu) celkem racionálně vyhodnotil, že reální roboti jsou mimo naše současné možnosti (a to jsme ani nevěděli o nutnosti mít pilotní zkoušky v USA a pořádné pojištění), takže nás registroval na Primary Virtual a Data. První registrace prošla celkem snadno — jednak to bude „strašné maso” (tj. se tam asi týmy moc nehrnou) a dále za sebou máme nějaké úspěchy v SubT a NASA SRC2. Tuto informaci jsem nakonec nezveřejnil, protože nebyla DARPA oficiální. To se ale po kick-off změnilo, viz https://www.darpa.mil/news-events/2023-11-07. Tady mi přišlo vtipné to, že jsem si toho při prvním čtení ani nevšiml - koukal jsem, že bývaly BARC tým získal grant a stejně tak např. KitwareKitware Secures $11.5M, Multi-Year DARPA Contract to Teach AI How to Make Difficult Decisions Aligned with Humans … jj, nějaké drobné … i když to je asi nějaký jiný DARPA program ale nejspíše s nenulovým přesahem.
Ještě poznámka, že na Data Challenge, která je kombinovaná se sponzorovanými týmy, je výběr komplikovanější a zatím jsme neuspěli, resp. je to stále v procesu (mimochodem datum konce kvalifikace týmů posunuli na 27. listopadu 2023).

Primary Challenge - Virtual

Pro první rok Primary Virtual se očekává relativně statická scéna jako je např. vlakové neštěstí:
vykolejení vlaku
vykolejení vlaku
Foto převzato z veřejně dostupné prezentace DTC_Kickoff_VirtualTestbed_ARA-amended.pptx.
Na druhou stranu jsem se musel usmát, jak mají „po americku” nastavené generátory na všechny možné typy lidí, barvy pleti a pohlaví:
generátor avatarů
generátor avatarů
Pokud jste drsnější nátury a zajímají vás schopnosti renderingu v Unreal Engine, tak viz DARPA-Challenge-23-MMSIV-Manikin-Capabilites-poster.pdf … ale spíše nedoporučuji k jídlu …

Secondary Challenge - Data

Data Challenge na druhou stranu tak děsivě nevypadá (resp. záběry z kamery budou k dispozici až později, druhý nebo třetí rok) — prostě řady nějakých čísel. Zajímavé bylo, jak se k těm kritickým scénářům DARPA dostala: ve dvou velkých nemocnících nainstalovali sběr dat do záchranářských vrtulníků, které létají opravdu jen k nejhorším případům.

Oficiální zahájení bylo proloženo několika přednáškami, proč je triage/třídění tak důležité. Asi nejvíce mne zaujala poslední prezentace zachranářské akce z Grand Teton National Park (tam jsem se chtěl vždy podívat), kde se jeden den rychle změnilo počasí a 3 skupiny lidí (celkově 17 lidí) bylo s ruznými stupni v kritickém ohrožení života.
Na akci také prezentovali sponzorované týmy a to jak své plány, tak dostupné technologie. Zajímavé bylo např. kam se posunulo EEG, ale tyto slajdy nejsou veřejně dostupné.
Nemáte noční můry? DARPA má pro vás řešení … stačí se přihlásit.

14. listopadu 2023 — Pravidla ver1

Please review the rules document for Challenge 1. This document describes tasks for each competition track and associated scoring mechanisms. We will make updates to this document over time and will let you know each time content has been added. The rules doc will be available on the website. … hmm, sakra, proč to nedali rovnou online na triagechallenge.darpa.mil/resources?! V každém případě tam bude pravděpodobně brzy update.
Pro Primary System mne zaujalo pár bodů (i když v této kategorii nesoutěžíme):
  • There are two themes for Challenge 1: a plane crash and a post-battle environment.
  • All courses are expected to be located outdoors during daylight where the ground will be pavement, grass or gravel.
  • Courses are expected to be 100 ft x 100 ft x 100 ft or smaller.
  • Qualified teams will be eligible to participate in the event, which will consist of three scored runs 15-30 minutes in duration. The total score for the event will be sum of a team’s best two runs.
  • In Phase 1, competitors will be permitted to teleoperate their deployed systems with up to one Operator per UxV system and one Human Supervisor per team.
Toto snad zapadá co o soutěži říkali dříve, takže snad OK.

Primary Triage: Virtual Competition Rules

(1) DTC Simulator, an extensible Unreal Engine (UE5)-based simulation environment employing MetaHumans augmented with physiology data (2) automated testing and assessment tools; and (3) associated software support infrastructure.
Po pravdě tomu stále moc nerozumím. Simulace probíhá v Unreal Engine rozšířené o simulovaná zdravotní data. Ale když se podíváte na následující tabulku releases, tak tam bude mezifáze „teleoperation”?! Aha, já jen neumím číst — Manual teleportation … tak to asi bude skákání na XYZ?
A konečně vyhodnocení je podobné jako v Primary System:
… i toto odpovídá prezentacím na KickOff meetingu, tak snad nás nevyloučí ještě než soutěž začne.
p.s. ono tam ta pravidla možná byla (viz DARPA_Triage_Challenge_Rules-v1b_2023_11_14.pdf), jen jsem se zaměřil na hlášku dole místo abych četl shora:

21. listopadu 2023 — Triage Promo Video


7. prosince 2023 — Virtual Competition dataset

V úterý večer (středoevropského času) jsme dostali link na stažení 38GB datasetu pro Virtual Competition. Stahovalo se to celou noc, ale přálo mi štěstí a stáhlo se to celé a md5sum seděla (klasicky Vodafone/bývalé UPC moc neřeší výpadky, resp. tento týden je navíc avízovali: Modernizujeme naši síť pevného internetu).
Asi první co mne dostalo při rozbalovaní staženého tar souboru byl soubor Game.exe?! To nezní moc linuxově. Chystal jsem se teď organizátorům psát, jaké jsou tedy požadavky na počítač a ono je tam i README.pdf, které se rozbalilo asi jako úplně poslední soubor a tak jsem ho včera nezaregistroval. Píšou, že součástí datasetu je i Game Application, která byla použita pro generování trénovací sady. Pro Windows.
Dataset obsahuje 5 různých tras, kudy se pohybovalo simulované vozidlo (UGV) a kudy i letěla drona (UAV):
… a ano, je to to slibované vlakové neštěstí …
Vedle RGB videa je k dispozici i IR záznam a audio.
K dispozici je i Ground Truth (CSV soubory) popisující zdravotní stav všech 30 osob, včetně tepu, dýchání, stupně popálení atd.