czech english

ELROB 2024

Nth European Land Robot Trial (oslí blog)

Jak vypadá ELROB skoro po dvaceti letech existence? Nevím, ale bude to až za necelé dva roky, tak by to mohl být takový milník naše mobilní roboty a algoritmy oprášit a spojit v novém. Blog update: 22/12/2022 — O co jde? (zbývá 550 dní)

ELROB 2024 - European Land Robot Trial, 12th European Land Robot Trial, 9th Military ELROB24 - 28 June 2024, Trier, Germany
This is the first official announcement for the twelfth European Land Robot Trial 2024! The military ELROB, which takes place for the ninth time now, enables you to get a glance at the latest R&D in the area of unmanned outdoor/off-road ground systems. The scenarios have been developed in closest co-operation with the military users and reflect the up-to-date requirements of the forces. This event offers the fantastic opportunity to mingle with the international experts from the user community, the industry and the R&D sector. ELROB is a strictly non-profit activity! The event is organized and carried out only by non-profit organisations. All participation fees are completely redistributed among the participants to cover travel expenses.

Google translate říká:

ELROB 2024 – European Land Robot Trial, 12. European Land Robot Trial, 9. Military ELROB24 – 28. června 2024, Trier, Německo Toto je první oficiální oznámení pro dvanáctý European Land Robot Trial 2024! Vojenský ELROB, který se koná již podeváté, vám umožní nahlédnout do nejnovějšího výzkumu a vývoje v oblasti bezpilotních venkovních/terénních pozemních systémů. Scénáře byly vypracovány v nejužší spolupráci s vojenskými uživateli a odrážejí aktuální požadavky sil. Tato událost nabízí fantastickou příležitost setkat se s mezinárodními odborníky z komunity uživatelů, průmyslu a sektoru výzkumu a vývoje. ELROB je přísně nezisková aktivita! Akci organizují a provádějí pouze neziskové organizace. Veškeré účastnické poplatky jsou zcela přerozděleny mezi účastníky na pokrytí cestovních nákladů.


Blog


22. prosince 2022 - O co jde? (zbývá 550 dní)

Jirka mne na včerejším pravidelném callu přesvědčil, že by mělo smysl se účastnit „soutěže” ELROB. Naposledy jsem tam byl v roce 2006 jako „novinář”, ale už tehdy mne zarazil rozdíl mezi americkou a evropskou verzí „soutěže”: zatímco americká DARPA vám za vítězství nabídne milión dolarů nebo i více, v evropské dostanete (snad) diplom a ještě si zaplatíte registrační poplatek 500 EUR … ale třeba už to tak není — časem prověříme.
Tak proč se tím vůbec zabývat? ELROB nabízí mnoho srovnávacích kategorií, z nichž se Jirkovi zalíbila mula. Ve zkratce nejprve jede robot za vámi do cílové pozice a následně ho přepnete do autonomního módu. Robot se sám vrátí na start po stejné trase a pak pendluje start-cíl-start-cíl-… a když to začne být přiliš nuda, tak vám tam organizátoři přidají překážku.
Podobná úloha může být i použitelná v praxi a je jedno, jestli robot veze cihlu (md) nebo rohlíky (zw). Prostě tím vytvoříte takový dočasný transportní kanál.
Kdybychom vyráželi dnes, tak Jirka má „na skladě” Freyju, Jakub kloubáky K2 a K3, a vlastně by asi šly použít všechny Robotour roboti. No a je to takový milník, resp. zatím vzdálený deadline, tak uvidíme …

Pokud máte nějaké doplňující informace či komentáře napište nám.