czech english

Jak to vlastně bylo...

robotický víkend v La-Ferté Bernard

21. až 23.května proběhlo mezinárodní finále soutěže Eurobotopen 2004 ve Francii. Českou republiku reprezentovaly 3 týmy – Sirael, Short Circuits Prague a MART (všechny podporované MFF UK). Tým Sirael se umístil na 4. místě a zvítězil v anketě o nejlepšího robota (hlasování týmů). Tým Short Circuits byl na 14-15. místě a MART na 26-27. Nyní si můžete přečíst podrobnou reportáž o průběhu celé soutěže.

Poslední přípravy a cesta do Francie

Týmy
Týmy
Poslední týden před soutěží se samozřejmě znovu odehrál ve velkém shonu. Žádný z robotů nefungoval tak, jak by si jeho autor přál, a tak bylo o zábavu postaráno. Situaci nepřidal ani fakt, že nás o víkendu kontaktovala francouzská televize s tím, že by přiletěl kameraman natáčet naše závěrečné přípravy.
Kameraman měl přiletět ve středu ráno, ale na letišti se zjistilo, že má prošlý pas. Pas se naštěstí podařilo vyřídit nový, ale zdržení se už zabránit nepodařilo, takže kameraman dorazil pozdě odpoledne. Žádný z týmů nebyl příliš nadšený z toho, že by měl obětovat drahocenné minuty testování ve prospěch propagace ve francouzské televizi. Tým Sirael tou dobou dodělával detektor cizího robota a laserový navigační systém, který měl ale bohužel ještě nějaké dětské nemoci s napájením (co se taky dá čekat od první verze, že). Softwarová část týmu (=já) měla tedy volno a mohla se s týmem MART (Honza) věnovat propagaci.
Pro tým MART to bylo o to napínavější, že se ještě ten den ráno Honza s Ondrou rozhodli definitivně zbavit rušení od motorů kompletní přestavbou napájení (přidat pár stabilizátorů, kondenzátorů a diod a hlavně znovu natáhnout všechny napájecí kabely), a tak ve středu večer, zatímco Ondra byl na cestě do Jičína pro auto a Honza prováděl Francouze po kolejích, na místě někdejšího robota se na zítřejší odjezd těšilo nepojízdné klubko drátů. Někdy kolem 9. hodiny večerní jsme nechali kameramana jeho osudu. Kolem 3. hodiny ranní byla Marta pojízdná a schopná homologace. Uff.
Francouzské televizi jsme se rozhodli nejprve předvést naši „robotickou” místnost, tj. místnost, kde jsme měli testovací hřiště a kde tým MART postavili většinu robota. Pokud by Vás někdy něco takového také napadlo, tak vězte, že na jakékoli natáčení v prostorách patřících nějaké organizicaci (čím větší, tím hůře) potřebujete povolení od někoho povolaného (např. tiskový mluvčí). Nemáte-li ho, se zlou potážete (vůbec v osm hodin večer, kdy jsou všechny povolané osoby dávno doma). Natáčení jsme tedy odložili na čtvrtek ráno s tím, že natočíme alespoň odjezd spojený s průjezdem historickým centrem Prahy.
Z Prahy jsme vyrazili asi kolem jedenácté dopoledne od budovy matfyzu z Malé Strany ve třech dopravních prostředcích — dodávce a dvou osobních autech. První skupina odcestovala již brzo ráno. Další cenná zkušenost z cesty je, že pokud dodávkou jedou více jak dva lidé, je vhodné, aby splňovala několik záklaních podmínek: a) v létě by mělo jít vypnout topení, b) pokud nelze vypnout topení, měla by být k dispozici více než dvě otevíratelná okna, c) s motorem objemu 1.9l je akcelerace s osmi lidmi + věci z 0 na 100Km/h asi 2 minuty (a to ještě pouze z kopce). Takže pokud je cíl cesty dále než 10Km je vhodné zvážit další možnosti dopravy nebo místo plánovného příjezdu kolem jedenácté večer přijedete kolem čtvrté ráno a nebude na Vás moc pěkný pohled.
Do Francie nás dorazilo 15 (první skupina v devět večer, druhá ve čtyři ráno). Z toho byli 4 členové Sirael, 4 Mart, 4 Short Circuits a 3 dobrovolníci odhodlaní pomoci francouzským organizátorům s přípravou soutěže. Jedna z dobrovolníků (Gabča) potřebovala do pátečního poledne dokončit diplomovou práci, takže jsme hned po příjezdu zasedli a pokračovali v práci až do oběda, kdy se nám ji konečně podařilo dodělat a odeslat. Tím jsem se mohl vesele po dvou probděných nocích pustit do přípravy softwaru robota na homologaci.

Homologace (approvals)

Homologace byla (jak jinak) náročná. Na soutěž přicestovalo 41 týmů celkem. O náročnosti homologace svědčí i fakt, že 8 týmů ji nezvládlo (např. všechny alžírské týmy). Přitom úkolem bylo pouze vyhrát zápas proti neexistujícímu nepříteli. Pravděpodobně nejčastějším problémem byl fakt, že body získané během homologace se započítávaly do následné kvalifikace a týmy tedy chtěly uspět co nejlépe. Nespokojovaly se s minimální variantou „seber míček na známé pozici, vhoď ho do laguny a konec” a místo toho se snažily nasbírat co nejvíce bodů. Každý zkušenější robotik ale ví, že čím náročnější úkol, tím více problémů. Nakonec postoupilo do kvalifikace 33 týmů.
I tým Sirael si dal za úkol během homologace získat co nejvíce bodů. Na rozdíl od některých jiných týmů měl ale připravenu i záložní variantu, která se úspěšně homologovala již v českém kole. Situace přesto nebyla jednoduchá. Hřiště mělo jinou barvu než naše české a o nějakém lesku světlejší barvy nemohla být ani zmínka. Tento fakt vadil pouze týmu Sirael, který barvu hřiště pod robotem využíval k lokalizaci. Nakonec se ale vše zdárně podařilo zprovoznit a tým Sirael získal v homologaci 5 bodů za pět míčků umístěných v síti branky.
O tom, jak to vypadalo z pohledu Short Circuits, se můžete dočíst v článku Robotický deník.
Tým MART byl, co se homologace týče, mnohem skromnější. Prvořadým cílem bylo sebrat ten jediný míček na pevné, nenáhodné pozici a vydat se cestou, kde nehrozí kolize s palmičkou k soupeřově laguně. Tam míček tak dlouho převalovat a žvýkat, dokud do ní nepřepadne. Oproti českému kolu, kdy se robot takto holologoval na jediný rozjezd (díky nestejnému výkonu motorů totiž jezdil do mírného pravého oblouku, což spolu se správným natočením robota na startu umožňovalo průjezd přes míček a mezi palmičkou a mantinelem až k soupeřově lagunce), byla tato strategie v mnohém vylepšena. Řídící jednotka motorů už bylo ochotna přijmout víc než 3 příkazy za zápas a pokročilý systém nárazníků umožňoval detekovat všechny základní herní situace jako náraz do palmičky, mantinelu a lagunky.
Co se ovšem (do dnešního dne) nepodařilo rozchodit, byla fotozávora pro detekci míčku. Ve všech zápasech byl proto robot schopen sebrat jen pevný míček, do ostatních mohl leda tak strkat při následném náhodném ježdění. Nutno podotknout, že v žádném zápase se robot tak daleko nedostal — typicky se zaseknul už během skórování pevného míčku. Přesto nás náhodná procházka nakonec zachránila. Ve třetím pokusu o homologaci se totiž robot dezorientoval nárazem o palmičku a pevný míček dovezl sám sobě. Potom se ovšem vydal volně dovádět po hřišti a šťastnou náhodou srazil z druhé palmy míček do soupeřovy laguny. Čímž dosáhl hezkého skóre 1:1 a byl přijat do kvalifikace. Půl hodiny před koncem homologací.
I tým MART měl problémy s oficiálním hřištěm. Stejně jako pro tým Sirael byla na vině finální úprava povrchu, která nejen, že byla výrazně matnější, než měla být (což sice robot nevyužíval), ale byla především méně kluzká než na testovacím hřišti. To byla velká rána pro MARTy, kteří jezdili jen po 2 kolečkách a klasické kuličkové myšce, jež měla sloužit pro odometrii. Jenže ta na oficiálních hřištích tak silně drhla, že měl robot na plný výkon co dělat, aby se vůbec rozjel. Na pravou příčinu těchto potíží jsme přišli až po druhém dni kvalifikací. Hlavní poučení pro příští rok? Testovat vše na soutěžních hřištích. Ve Francii ale bohužel není něco takového možné, protože kdyby to tak dělalo všech 180 francouzských a 43 mezinárodních týmů, tak by asi potom už nebylo na čem soutěžit (testovací hřiště dostala hodně zabrat).

Kvalifikace

První kvalifikační zápasy se odehrály již v pátek večer. S rostoucím počtem týmů v mezinárodní části bylo třeba upravit plán a začátek kvalifikace přesunout ze soboty dopoledne na pátek večer. Týmy samozřejmě nestihly nic změnit na svých robotech, takže první zápasy se odehrály s homologačními verzemi sw & hw. Kvalifikace se odehrála ve třech kolech. V prvním a druhém kole, každý tým odehrál vždy po jednom zápasu. Během kola třetího pak týmy odehrály zbývající tři zápasy kvalifikace. Výsledky českých týmů jsme pro vás shrnuli do následujících tabulek i s komentářem (kromě skóre je v závorce uveden i počet nasbíraných míčků).

První kolo

Sirael — CEPTA IRIS3, Switzerland1 : 5 (0 : 1)
První zápas se týmu Sirael příliš nevydařil. Ester sebrala jeden míček při cestě na soupeřovu polovinu podél mantinelu a vydala se hledat druhý. To se jí ovšem nedařilo. Mezi tím Švýcarský robot vstřelil jeden míček do naší branky. Ester už už skoro měla vytoužený druhý míček, ale místo toho se ztratila a zavěsila sama sebe do branky. Vzápětí Švýcarský robot zavěsil sebe samu na palmičku a bylo po zápase. Tým Sirael získal dvě ponaučení: asi není vhodné nejprve hledat dva míčky a teprve potom je oba vstřelit do branky, a bohužel lokalizace pomocí barvy čtverců stále nefunguje na 100% a je tedy třeba ji doplnit nějakým alternativním mechanismem (například lokalizací pomocí laseru a odrazivých majáků).
Short Circuits — ARTUS, Německo7 : 3 (3 : 2)
Shorti těsně před prvním zápasem zjistili, že v prosředí soutěžní arény nefunguje lokalizace pomocí laseru. Naštěstí měli na iPAQu připravenou i verzi, která tuto lokalizaci nepoužívala, a tak Daisy v prvním zápase fungovala pouze podle odometrie. Německý robot ale nebyl žádný šampión, a tak Daisy s přehledem vyhrála se třemi míčky v laguně.
MART — BUTE, Maďarsko0 : 1 (0 : 0)
V tomto zápase ujela MARTa jen asi 10 cm a zastavila se (motory se pravděpodobně přehřály kvůli vysokému tření na soutěžním hřišti). Celkem smůla, protože maďarský robot dojel asi jen o metr a půl dál. Přesto mu to stačilo na vítězství.

Druhé kolo

Sirael — BUTE, Maďarsko1 : 5 (0 : 1)
Ani druhý zápas týmu Sirael nebyla žádná podívaná pro jásající davy. Ester přejela na polovinu soupeře a narazila do něj. Tou dobou jsme ještě neměli dodělanou detekci soupeře. Po několika nárazech do maďarského robota se Ester ztratila (myslela si, že je o čtverec vedle). Díky tomu všech pět průběžně sebraných míčků nastřílela těsně vedle branky. Byl to smutný pohled… a pouze další potvrzení již známého faktu, že poločas nárazu do cizího robota je zhruba 15s.
Short Circuits — Universidad de Alcalá, Španělsko1 : 0 (0 : 0)
V tomto zápase se naplno projevila úskalí spojená s hlavní arénou. Španělský robot nevyjel, a tak měla Daisy teoreticky celé hřiště pro sebe. Bohužel ale na místě, kam Daisy umisťovala první míček měl soupeř svého sekundárního robota, který tam jen tak stál a zavazel. Daisy se tedy nepodařilo míček umístit a teoreticky se tedy měla vydat na druhou polovinu laguny a umístit ho tam. To se ale nestalo. Po zápase se zjistilo, že důvodem tohoto selhání byly silné reflektory, které mátly infračervenou optickou závoru pro detekci přítomnosti míčku. Daisy si tedy myslela, že má vždy další míček a proto znovu a znovu zkoušela pozici zablokovanou soupeřovým robotem.
MART — Eurobot Catania, Itálie1 : 0 (0 : 0)
Tady si MARTové spravili dojem z prvního kola, celkem symetrickou situací (vyhráli díky 1 bodu za překonání poloviny hřiště).

Třetí kolo

Sirael — Eurobot Catania, Itálie 8 : 0 (4 : 0)
Konečně! Ester funguje! Když Ester vstřelila první dva body, Italský robot stihl právě tak popojet o dva čtverce ze startovací pozice, kde se zasekl o mantinel. Ester potom uklidila cca polovinu hřiště tak, jak jí to dovoloval algoritmus na vyhýbání se potenciálním kolizím se soupeřem. Přes noc se totiž podařilo rozchodit jeho první variantu, která byla hodně bojácná, a tak se ke zbylým míčkům v blízkosti cizího robota vůbec nepřiblížila.
Sirael — Chemnitz, Německo 5 : 5 (3 : 3)
Ester sebrala první dva míčky při scanování palmiček a ty obratem umístila do branky. Pak pak se ale bohužel jaksi zamotala mezi palmičkou a soupeřem. Časem se jí podařilo sebrat a vystřelit ještě jeden míček a potom už se pouze pokoušela opakovaně sebrat jeden míček u mantinelu, protože zbylé dva nebyly nikde k vidění (3 mezitím sebral a vsítil soupeř).
Sirael — Robotic UQAM, Kanada 10 : 0 (6 : 0)
Na začátku tohoto zápasu jsme byli svědky zajímavého momentu. Na dráze podél mantinelu (jak Ester začínala každý zápas) ležely blízko vedle sebe dva míčky. Míčky byly tak blízko a Ester se pohybovala tak rychle, že selhal algoritmus na počítání míčků uvnitř robota a velký válec posouvající míčky se nezastavil včas. V důsledku toho druhý míček doslova vytlačil první ven. Naštěstí tou dobou byla již Ester blízko soupeřovy laguny, a tak vytlačený míček padl právě tam. Mezi tím se kanadský robot pověsil na palmičku a slezl z ní pravděpodobně až důsledkem otřesů, které Ester způsobovala pohybem v jeho blízkosti. Těsně před koncem se tedy vysvobodil a jedním mocným pohybem poslal míček z palmičky přímo do své vlastní laguny. V ten samý okamžik Ester vstřelila svůj poslední bod v tomto zápase a společně s Kanadským robotem zabloudila do jeho laguny.
Short Circuits — AMUVA, Španělsko 7 : 1 (3 : 0)
Tento zápas byl premiérou pro sekundárního robota a také pro laserovou lokalizaci. Sekundární robot RoboKrysa byl schopen dvou strategií — bránit svoji lagunu a nebo případně dojet do soupeřovy laguny a tam zavazet soupeřovu sekundárnímu robotovi. Pro tento zápas zvolili Shorti obranu vlastní laguny. Španělský robot využíval pevné strategie, kdy se první míček vždy pokoušel vhodit do levé části laguny. Úkolem RoboKrysy tedy bylo neodstartovat v naději, že tím soupeře zmate, a tak se i stalo. Soupeř se tam zasekl a Daisy v klidu sbírala míčky po hřisti.
Short Circuits — D2R2, Francie 2 : 10 (1 : 6)
Před tímto zápasem padala na český tým trochu deprese, protože Francouzký šampión ještě letos neprohrál ani jeden zápas a nic nenasvědčovalo tomu, že by se k tomu chystal zrovna teď. Úkolem tedy bylo „prohrát se ctí”. RoboKrysa byla tentokrát připravena aktivně se zapojit do boje. Naneštěstí jí to vydrželo pouze do té doby, než jí soupeř vyrazil baterii. Daisy ale dala svůj jeden čestný bod, který soupeřův sekundární robot nedokázal vyhodit. Mezi tím ale hlavní soupeřův robot dostál své pověsti a umístil 6 míčků do laguny relativně bez problémů.
Short Circuits — TATRAN, Slovensko 0 : 0 (0 : 0)
Slovenský tým se soutěže již neúčastnil, protože jejich robot vyhořel. Daisy se tedy těšila na svůj poslední zápas v základní části a poslední šanci, jak nasbírat co nejvíce bodů potřebných pro postup do osmifinále. Zápas se ale víc než čemukoli jinému podobal černému snu. Daisy se po startu pouze bezmocně cukala tam a zpět. Později se zjistilo, že to způsobila jedna prasklá závlačka u jednoho z motorů. Daisy nepřejela ani polovinu hřistě, a tak nezískala ani bod za „aktivní” prohru.
MART — CEPTA IRIS3, Švýcarsko 3 : 8 (2 : 4)
Asi nejhezčí zápas MARTů na celém festivalu. Dokonce si vydobyl kousek vysílacího času na Euronews (ve spotu o Eurobotu v rubrice Hi-tech). Spolu s prvním (pevným) míčkem se Martě podařilo dotlačit na druhou stranu další dva. Soupeřův sekundární robot se na ně sice divoce vrhnul, ale dokázal vystrnadit jen jeden. Prohra, ale se ctí.
MART — HESSO-EIVD, Švýcarsko 1 : 7 (0 : 3)
„Zase jeden” zápas, kde se Martě nepodařilo dovézt pevný míček. Ovšem MARTové — po bezesné noci strávené nad pochroumanou motorickou jednotkou — hodnotí i tento zápas (tedy to, že se robot vůbec rozjel) v podstatě jako úspěch. Problémy motorické jednotky byly způsobeny „ožvejkaným” umělohmotným kolečkem v převodovce. Dočasnou záchranou byla výměna s obdobným kolečkem z druhého motoru. Ponaučení: plast se na silový převod moc nehodí.
MART — Chemnitz, Německo 1 : 5 (0 : 1)
V tomhle zápase se stala velmi kuriózní věc, kdy se Martě při průjezdu kolem jedné z palmiček zasekla část mechanismu na skládání ručiček do držáku na míčky. Výsledkem bylo, že se robot zvrátil lehce nazad a hnací kola (umístěná vpředu) se zbytek zápasu bezmocně točila ve vzduchu…
Celkové pořadí po kvalifikaci si můžete prohlédnout na stránkách Jardy Sládka, kterému se podařilo vyfotit výsledkovou listinu. Umístění českých týmů: tým Sirael se umístil na 8.místě, tým Short Circuits na místě 14. a tým MART na 26. místě.

Finálové boje

Osmifinále

Do osmifinále postoupilo 16 nejlepších týmů z kvalifikace a tedy i dva z českých týmů — Sirael a Short Circuits. Finále se konalo v neděli odpoledne a natáčela ho francouzká televize TV5. Kameramani této a ostatních televizí byli jednou z velkých nepříjemností pro diváky v hledišti. Pokud se totiž kolem hriště nashromáždili 4 lidé z účastnících se týmů, 3 rozhodčí, 2 komentátoři a 4 kameramani, tak toho opravdu z robotů moc vidět nebylo.
Sirael — HESSO-EIVD, Švýcarsko 7 : 3 (3 : 2)
Hned po startu Ester přejela celé hřiště po jeho delší straně, jak bylo jejím dobrým zvykem, za účelem zmapování pozic palmiček. Při této cestě sebrala dva míčky a ty neomylně vzápětí vsítila. Po vstřelení úvodních míčků byl další pár centimetrů od Esterky, takže opět žádný problém. Čtvrtý míček byl míček v blízkosti startovní pozice. Ester v tuto chvíli postihly nějaké problémy se střílecím mechanismem, protože dlouho roztáčela válce a míček potom letěl daleko za branku. Švýcarské dvojci robotů se do této doby nepodařilo dát ani bod. Naneštěstí se ale Ester vzápětí ztratila a tím dala prostor Švýcarům, aby se pokusili zápas zvrátit. Podařilo se jim dát dva body, ale to na vítězství nestačilo, a tak se z postupu těšil tým Sirael.
Short Circuits — Supaero, Francie 3 : 10 (2 : 6)
Zkrati narazili v tomto zápase na svého soupeře z minulého roku. Minule se ale potkali až ve čtvrtfinále. Supaero fungoval celkem rychle a spolehlivě, a tak se Daisy se svým rekordem 3 míčků na zápas s ním nemohla měřit. Nakonec ukázala svoji spolehlivost a i v takto ztížených podmínkách úmístila první míček. Druhý získala zadarmo, kdy si Supaero vstřelil „vlastence”. Mezitím ale vsítil 6 míčků do branky Short Circuits, díky kterým bez problémů zvítězil.

Čtvrtfinále

Čtvrtfinále je tvořeno osmi nejlepšími týmy, které vzešly z předchozího osmifinálového kola. Do této části postupuje pouze jeden český tým, Sirael.
Sirael — D2R2, Francie 6 : 2 (2 : 1)
Morálka týmu Sirael se před tímto zápasem blížila bodu mrazu. D2R2 — vítěz všech doposud konaných mezinárodních finále Eurobota, letos ještě neporažený šampión, nastupuje proti Ester. Celá hala skanduje — Sirael, Sirael… (francouzský tým neoplývá velkou popularitou). Ester nachází během mapování palmiček svůj první míček a střílí ho do branky. Druhý rychle následuje, vše vypadá v nejlepším pořádku. D2R2 s potížemi umístil první míček. Nepůsobí příliš sebejistým dojmem. Ester okamžitě nachází a sbírá třetí míček, ale vtom se zastavuje. Staré potíže se správnou kalibrací barvy hřiště se opět projevují. Čekáme, kolik bodů nám „nasází”, ale francouzský robot pouze jezdí sem a tam. Dokonce už i naráží do mantinelů, palmiček i Ester. Pomalu nám to začíná docházet: neomylný, nepřekonatelný šampión nefunguje!
Důvodem naprostého selhání francouzského robota, jak jsme později vydedukovali, byl v podstatě ten samý problém, který trápil Ester — ztratil se. D2R2 používal pro lokalizaci systém založený na infračerveném záření, tedy podobný systém, jaký Ester používala pro lokalizaci svého protivníka. Systémy se vzájemně zarušily, pouze efekt byl u každého týmu jiný: Ester nevěděla, kde je protivník, zatímco D2R2 něvěděl, kde je on sám. Ester tento problém nezajímal, ale pro D2R2 se ukázal býti fatálním.

Semifinále

Postup českého týmu mezi 4 nejlepší se před odjezdem do Francie jevil jako naprosté sci-fi, ale je to tu. Sirael už nebude horší než čtvrtý. Začínalo jít o hodně, a tak si před tímto zápasem tým Sirael vyprosil přístup na soutěžní hřiště za účelem zlepšení kalibrace senzorů na barvu hřiště. Novou kalibraci se podařilo sice zdárně pořídit i aplikovat, bohužel na výsledku zápasů to již moc patrné nebylo.
Sirael — Team ID / EPFL, Švýcarsko 3 : 9 (2 : 5)
Team ID se vyznačoval zejména tím, že startoval z opačné strany hřiště než všichni ostatní. Tento fakt jsme zjistili náhodou v sobotu kolem půlnoci, když jsme si s nimi dali testovací zápas. V tu chvíli to byl zásadní problém, protože naše strategie byla založená na tom, že Ester při mapování palmiček projede celou délku hřiště. To by ale vyústilo ve fatální kolizi. Do čtyř do rána jsme tedy vylepšovali strategii tak, aby fungovala i proti Team ID. A to jsme ještě nevěděli, že se nám to bude hodit přesně v hodine dvanácté — v zápase o finále. Ester se ale opět po čase ztratila, a tak nic nebránilo Team ID a jejich laserovému rangefinderu (který byl mimochodem schopen spolehlivě a přesně nacházet míčky přes celou délku hřiště), aby vysbírali zbytek míčků.

O třetí místo

Sirael — Bursting Balloons, Nizozemí 2 : 6 (1 : 2)
V zápase s Bursting Ballons se na Ester příliš štěstí neusmívalo. Systém detekce protivníka nefungoval tak, jak měl, a tak se poměrně záhy s Nizozemským robotem srazila. Srážela se dokonce opakovaně za sebou až si vyzískala jeden trestný bod. Jeden z přítomných Holanďanů to komentoval termínem „robotic sex”. Nicméně Ester se po takovém „uvolnění” již nepodařilo najít žádný míček, a tak i v tomto, posledním zápase jsme podlehli. Přesto náš tábor ovládla nevýslovná radost, i když to byla vlasně pouze bramborová medaile. Za velmi namáhavou a stresující práci to byla nádherná satisfakce.
Všechny výsledky vyřazovacích soubojů najdete na francouzkých stránkách věnovaných finále (pavouk). Stejně tak se můžete podívat, jak vypadalo konečné pořadí.

Cesta zpět domů

Po skončení finálových bojů jsme povečeřeli s ostatními a v pondělí ráno opustili La-Ferté Bernard. Naše skupina se rozdělila na dvě (vlastně na tři) — mikrobus jel zpět do Prahy, laguna a octavie se vydali na dvoudenní výlet a felicie vyrazila domů přes Paříž. Jak můžete vidět na fotografiích, všichni byli řádně vyčerpaní a snažili se dohnat spánkový deficit, jak se dalo. Naštěstí řidiči se vždy nějak podařilo zůstat vzhůru, a tak kolem třetí ráno už byl mikrobus doma. Felicie dorazila o něco později a výletníci se mezitím vydali za krásami francouzké přírody.

Další materiály

Máte-li jakékoli dotazy či připomínky – kontaktujte nás. Rádi vám odpovíme.