czech english

Den chytrých aut

aneb dětské hřiště pro dospělé

Víte, že je v Praze vývojové centrum pro autonomní vozidla? A co se podívat rovnou „pod kapotu” a zjistit, co se pod tím skrývá? Zní to zajímavě? Pokud ano, tak už máte smůlu — Den chytrých aut byl 8. září 2016 na testovacím polygonu v Milovicích. Věřím ale, že firma Valeo časem uspořádá další demo a možná vás bude motivovat i tato krátká reportáž.

Že firma Valeo pořádá dny otevřených dveří v Milovicích jsem se dozvěděl krátce po zveřejnění skoro bulvárního článku na iDnes (Záhadný prototyp: v Česku se testuje auto, které nepotřebuje řidiče). Ve skutečnosti to bylo právě Valeo, které na dálnici testovalo nikoli autonomní jízdu, ale kalibrovalo senzory pomocí referenčního Velodyne LIDARu.
Letos akci byla věnována už dedikovaná webová stránka denchytrychaut.cz a viděl jsem i nejednu reklamu po Praze či v Google Ads. Do Milovic bylo možné dokonce jet „Valeo busem” a tak mne zaskočilo, ze byl skoro prázdný (čtvrtek holt není úplně ideální pro běžné pracující).
Na akci jsem se těšil jak malej kluk a tak první překvapení bylo, že se na ní nesmí fotografovat :-(. Navíc bylo třeba podepsat cosi na způsob NDA … tak jsem zvědav, jestli to nebude v rozporu s tímto článkem a nebude nutné ho odstranit.
Akce byla koncipována jako půldenní s tím, že návštěvníci se rozdělili do sedmi barevných skupinek a měli vždy 20 minut pro danou „atrakci”. Z tohoto pohledu jsem vlastně rád, že lidí bylo málo — odhad 42, což je ale pěkné číslo a šest lidí ve skupince lze dělit na dvojice a trojice (a více se do aut s řidičem případně ještě nahrávacím rackem počítačů stejně nevejde).
Jako „zelenáči” (zelené vesty) jsme začali u kamer. Valeo integruje čipy od Mobileye a po CAN sběrnici posílá buď info nebo přímo příkazy na brzdění/zatáčení. Neuronové sítě prý zatím Valeo neučí, ale s izraelskou firmou jsou v oboustranně výhodné kooperaci. Modul s kamerou dodávají hned několika automobilkám. Na autě ho najdete typicky za předním sklem v místě středového zpětného zrcátka. Pokud by někoho zajímalo, co přesně Mobileye vyvíjí, tak vřele doporučuji cca hodinové video Amnon Shashua CVPR 2016 keynote: Autonomous Driving, Computer Vision and Machine Learning.
Druhá zastávka byla o SSL, zde ve významu Solid State LIDAR (16 paprsků pokrývajících 60 stupňů), a senzoru ScaLa (laser skener s rotačním mechanismem, 4 roviny, 0.25 stupňů rozlišení). Senzor SSL je typicky umístěn v bočních zrcátkách pro detekci aut v mrtvém bodě. Toto demo již bylo spojeno s jízdou, kdy do nás druhé auto lehce najíždělo. Součástí prezentace byla i navigace v úzkém koridoru (zde je potřeba ScaLa senzor), např. při opravách dálnice, kdy je dočasný pruh určen betonovými bloky (tady pouze kužely). Nebyl čas, tak na to řidič šlápnul a toto už byla čistá autonomie … skoro jak na horské dráze to samo prokličkovalo připravené esíčko (v rychlosti okolo 80km/h). Do třetice jsme na této zastávce ještě viděli automatickou navigaci za předjezdcem — auto sledovalo kudy přesně jel a v daném odstupu trajektorii opakovalo.
Třetí zastávka byla ukázka radarů. Dnes pracují na 24GHz, ale už při 10% nasazení začnou vznikat problémy se vzájemným rušením. Z tohoto důvodu se přechází na vyšší frekvence (79GHz), kde jednak kratší vlnová délka umožňuje vyšší přesnost a dále se využívá širšího povoleného pásma. Od radaru se očekává jak odhad vzdálenosti, tak směr a z Dopplerovského efektu i rozdíl rychlostí obou vozidel.
Z různých zajímavostí mne zaujal scénář, kdy stojící auto zjistí, že do něj někdo zezadu za chvíli nabourá. Jako reakci na tuto situaci sešlápne brzdu, aby došlo k deformaci karoserie a energie se nepředala jako u kulečníkových koulí — prý tento ráz je jednou z nejčastějších nehod s poraněním krční páteře.
Čtvrtá zastávka „Safety Braking” byla asi největší adrenalin. Pro testování se používají nafukovací auta, do kterého to „napálíte” rychlostí 50km/h. A ke kolizi by nemělo dojít, protože automat to ve stavu nejvyšší nouze „zadupne”. Seděl jsem vepředu na místě spolujezdce a celkem křečovitě jsem držel madlo dveří. I bezpečnostní pás jsem si připnul bez komentáře . Druhá jízda byla za pomalu jedoucím autem, kdy ale řidič (člověk) na poslední chvíli strhne volant mimo kolizi. V tom případě automat musí brzdy okamžitě odblokovat.
Pátá a šestá zastávka byla pak už jen na zklidnění. Sonary a parkovací automaty, jak pro paralelní tak pro podélné parkování. Pokud vás nebaví sedět v autě, tak se připojíte telefonem přes Bluetooth (nejnespolehlivější část celého systému) a kroucením palcem, jako důkaz, ze manévr kontrolujete, potvrdíte automatické parkování. Demo bylo na nejnovějším Mercedesu, který už je „běžně” na trhu.
Sedmá zastávka byla o kamerách a zpětných zrcátkách. Byl tam překryv s parkovacími automaty, kdy pomocí 4 kamer (vpředu, vzadu a pod bočními zrcátky) poskládáte 360 stupňový pohled. Pěkné. Kamerky jsou s rybím okem, FOV prý 190 stupňů … a na autě skoro nejsou vidět — takové špendlíky z Návštěvníků .
A pak už konec a autobusem do Prahy.
Vynechal jsem detaily, jako úvodní přednášku, kde mimo jiné bylo zmíněno, že se v Čechách opravdu realizují autonomní testovací jízdy (první proběhla 25. září 2015 na dálnici Praha-Liberec), „svačinku” (možná spíše oběd) v podobě švédských stolů, a celkově lákadlo pro potenciální nové zaměstnance do nově budovaného vývojového centra v Hostivaři …
Bude-li se akce příští rok opakovat, tak vřele doporučuji.
p.s. některá dema je lépe vidět v pohybu — viz video z květnové akce