czech english

Judo

zápas dvou simulovaných humanoidních robotů

Judo je pokračováním řady soutěží ALife, pořádaných firmou Cyberbotics. Průběžné výsledky lze sledovat on-line. Jestli patříte do kategorie lidí, co si myslí, že software je triviální záležitost, tak by se Vám tato soutěž mohla líbit a třeba Vám i otevřít oči.

Pravidla hry

Pravidla jsou celkem jednoduchá – cílem je shodit druhého robota na koberec Tatami. Jak přesně se pozná shozený robot, zatím ještě nebylo specifikováno (pravidla se stále upřesňují) . Robot může prohrát ještě tak, že opustí koberec nebo se po dobu 30 sekund nepohne. Konečně pokud se během pěti minut nerozhodne o vítězi končí zápas remízou.
Soutěž probíhá on-line a je možné jí sledovat každý pracovní den na www.cyberbotics.com/contest. O celkovém vítězi ale rozhodne až závěrečný boj 30. dubna 2004. První cenou je robot Hemission sponzorovaný firmou K-Team.

První dojmy

První dojmy jsou smíšené – jak pravidla hry, tak Webots simulátor jsou stále ve fázi příprav a je celkem otrava čekat na modemu, než se stáhne 11MB program, o kterém se človek po chvíli dozví, že není stabilní a je třeba stahovat novejší verzi. Verze 4.0.8 navíc neobsahuje pro humanoidní roboty žádné senzory, což je dosti omezující. Konečně chvilku trvá, než se člověk, no spíše programátor, přeorientuje na psaní řídícího programu v Javě.
Pokud ale překonáte prvotní překážky, tak už to není tak zlé . Musím příznat, že jsem si s robůtkem, který ma 21 stupňů volnosti, celkem vyhrál. Měnit pár čísel a znova kompilovat Java program mne ale brzy omrzelo a tak jsem si napsal jednoduché čtení pozic ze souboru a za běhu tento soubor měnil – mimochodem to není uplně nejlepší nápad, ale při nejhorším stačí obnovit svět pomocí tlačítka reload a soubor se načte znovu, tentokráte správně, bez konfliktu.
Obdobně jako v předešlé soutěži ALife3 jsme se rozhodli napsaný kód zveřejnit. První verze, která druhého robota skolí salto-kotoulem je k dispozici zde: Judoka0.java. Program používá soubor pozic seq.txt.
Nejedná se o nic světoborného a ani není jisté jestli to poběží na judo-serveru, ale to uvidíme až během pár dní.