czech english

DTC Phase 2

jak zvýšit šance na přežití?

DARPA přišla s novou „výzvou”/soutěží: DARPA Triage Challenge. Triage znamená třídění raněných u hromadných neštěstí, přírodních katastrof nebo na bojišti. V zásadě jde o to, že podle úrovně zranění šance na přežití rychle klesá. Mluvíme o zhruba o prvních 15 minutách. Naděje, že v tomto čase bude dostatek kvalifikovaných doktorů je mizivá. Tak nastupují roboti a AI. Update: 8/7/2025 — DTC Systems 2 - W27 (zbývá 12 týdnů) - skryté předpoklady


DARPA Triage Challenge má podobný časový rozvrh jako již ukončená SubT Challenge. Soutěž bude trvat 3 roky, jsou tři základní kategorie (Primary System, Primary Virtual a Secondary Data) a účastníci jsou jak DARPA sponzorované týmy, tak self-funded týmy.


Obsah


Blog


13. prosince 2024 — Pravidla - Event 2

Pravidla pro druhý rok DTC jsou konečně oficiální (*):
Asi největší překvapení pro System je, že se DARPA rozhodla už v tomto roce přejít na plnou autonomii! (to skoro stojí za screenshot, jak nevinné přídání slůvka not změní úplně charakter soutěže)
Také „noční jízda” bude asi zábava: It is anticipated in Challenge 2 that there will be a night course.
Aby šokované týmy trošku uklidnili (ono už pootevření „zadních vrátek” že tým bude moci number of times zasáhnout je výrazné zjednodušení oproti první verzi pravidel pro rok 2, kde nebyl zbytek modrého textu), tak se i zvedá hladina odměn:

Workshop 2

  • Event Qualification: 12/5/2024 - 1/5/2025 (konec za 3 týdny!)
  • Event Date: 3/9/2025 - 3/15/2025 (březen!)
(*) — neoficiální alfa verze byla zveřejněna před týdnem na DTC fóru (pro přístup je třeba login)

3. ledna 2025 — NDAA 2025

23. prosince 2024 president Biden podepsal National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2025. Přišlo mi „vtipné”, že ani po několika dnech není jasné, jaká jsou tedy omezení na UGV (Unmanned Ground Vehicle) v rámci DARPA Triage Challenge.

… ale už to pomalu chápu! Jen pro představu to má 794 stran
AI to úplně růžově nevidí:
The National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2025 (FY25 NDAA) includes several key restrictions and provisions specifically targeting unmanned ground vehicles (UGVs), particularly those manufactured by foreign entities, especially from China. Here are the primary restrictions:

Key Restrictions on UGVs

1. Prohibition on Procurement:
  • The FY25 NDAA mandates a study and report on the Department of Defense's (DoD) use of Chinese-made UGVs. Following this assessment, it prohibits the procurement and operation of covered UGVs from foreign adversaries, particularly those identified as posing cybersecurity risks [1][2][3].
2. Supply Chain Risk Assessment:
  • The Act requires the DoD to disassemble and analyze components of commercially available UGVs from foreign adversaries to identify supply chain risks. This includes a comprehensive evaluation of UGVs to enhance the resiliency of the domestic supply chain [3][4].
3. National Security Risk Review:
  • A provision directs national security agencies to assess drones from companies like DJI and Autel Robotics, potentially leading to their inclusion on the Federal Communications Commission’s (FCC) Covered List if deemed a national security risk. This would prevent these companies from obtaining FCC authorization for new models [1][5].
4. Long-term Sunset Clause:
  • Beginning one year after the enactment of the NDAA, the DoD is prohibited from procuring or operating UGVs manufactured by entities in foreign adversary countries. This aims to phase out reliance on potentially insecure technologies over time [3][4].
5. Increased Oversight and Accountability:
  • The legislation emphasizes enhanced oversight regarding the procurement processes for UGVs and other unmanned systems, ensuring that any acquisitions align with national security interests [1][2].
These restrictions reflect a broader strategy to mitigate risks associated with foreign technologies in defense operations, particularly amid growing concerns over cybersecurity and supply chain vulnerabilities.
Citations:

19. března 2025 — Virtuál zrušen

Koukám, že už je ta informace oficiální: After much consideration, we have made the difficult decision to discontinue the DARPA Triage Challenge Virtual Competition for Year 2. This decision was not made lightly, and we understand the impact it will have on teams and the community.
… nejspíše to není poslední krok jak „ušetřit”, ale to uvidíme později …

29. června 2025 — DTC Systems 2 - Robotika

OK, asi je pomalu čas oprášit (nebo naopak zadupat do země) původní myšlenku, se kterou vznikla Matty série. Před čtvrtečním callem s DARPA jsem si narychlo nastudoval ICD Systems, aneb komunikační protokol, jak reportovat nalezené oběti. Stejně tak jsem si stáhl testovací server a přiohnul reportování z SubT:
(osgar) md@md-ThinkPad-P50:~/git/osgar-apps/dtc-systems$ python report_dtc.py Gas 0 0 0
Reporting: Gas
Get Status
b'{"clock":6.889369,"run":"Run2","team":"Test Team","user":"testuser"}'

Report {'casualty_id': 1, 'team': 'Robotika', 'system': 'Matty M01', 'location': 
  {'latitude': 10, 'longitude': 20, 'time_ago': 1}}
b'{"run":"Run2","team":"Test Team","user":"testuser","system":"Matty M01","clock":8.900963,
"report_id":"e2ca8f47-da17-4f9b-b258da52389ec7dd","report_timestamp":"2025-06-26T13:33:44.083908",
"report_status":"accepted","casualty_id":1}'
Traceback (most recent call last):
  File "report_dtc.py", line 128, in 
    print(score(artf_type, args.x, args.y, args.z))
  File "report_dtc.py", line 104, in score
    report_artf(artf_type, x, y, z)
  File "report_dtc.py", line 63, in report_artf
    assert response.status_code == 201, response.status_code
AssertionError: 200
… no asi by z toho úplně 2x nadšený nebyli, ale za mne je důležité "report_status":"accepted". Ono tedy během callu z nich vylezlo, že bude ještě další meeting, kde budu mít demonstrovat pomocí screensharing automatický report a Control Center pro mediky, ale … TODO.
Včera se zárověň otevřelo „registrační okno” na Systems Challenge 2, která začíná za 3 měsíce, a součástí přihlášky jsou i demonstrační videa jak robotů, tak právě tohoto reportingu.
Co mne na callu ale překvapilo (ono, moc jsem DTC posledních X měsíců nesledoval, virtuál padnul, data jsme pustili k vodě sami a system je "trošku" úlet), že celý soutěžní prostor bude zasíťovaný Wi-Fi (5GHz) a bude určena pro soutěžící! Prostě pravý opak toho, co jsme zažili v podzemí na SubT. To najednou dává možnost přímo streamovat ze všech robotů aktuální video … no nice to have. Stále bych se držel LoRA (Long Range Radio) malých paketů jako základ pro reporting (pokud vůbec bude co reportovat).
A příprava? Myslím si, že Matty platforma prošla dostatečnou zatěžkávací zkouškou:
Co dál? Asi hlavně respektovat získané zkušenosti ze SubT, co ze na RoboOrienteeringu „připomněly”, aneb symetrie je krásná vlastnost a pokud se za vámi nezhroutí strop (oblíbený prvek z finále), tak je možné z každé situace vycouvat. Toto by se rozhodně hodilo v první jízdě.
Dále bych chtěl doplnit geofence (to už asi také mělo být na RO25) a kompas (to už raději … nic neříkam). Pak by robot měl alespoň tušit, zda geofence opouští nebo jede po její hranici …

8. července 2025 — DTC Systems 2 - W27 (zbývá 12 týdnů) - skryté předpoklady

Minulý týden se to celkem pěkně rozjelo. V úterý jsme s Jakubem dmontovali postříkovač z M02 a připravili tak zeleného Mattyho na další soutěž. MartinL se pustil do tisku růžového M04 a s Frantou jsme si vyjasnili nástroje co používal ve Virtuálu. Také jsem udělal první „noční jízdy” abych si potvrdil, že na FRE kamera opravdu vypadávala kvůli slabému zdroji. Dostal jsem z ní právě jeden snímek:
Zombie s lidarovým vzorem
Zombie s lidarovým vzorem
Zbytek videa je už jen černo. Lidar jsem vypnul a nechal pouze IR přisvit a to vypadlo celkem dobře (viz mini-video). Zavěr tam slavný není, ale ono nasvícená bílá zeď moc triangulačních bodů nedává. Nárazníky to jistí! Jinak oak.color stream je zase nepoužitelný a je třeba pro detekce použit šedotónové obrázky z levé nebo pravé kamery. OAK ale asi nedává všechny 3 streamy najednou, takže je třeba tu barevnou kameru trošku ošidit (viz Jakubův PR #1020 na balení obrázku až na PC).
Zvuk v OSGARovi dosud nemáme, tak jsem se chtěl inspirovat ROSem, ale v zásadě tam mají AudioData (pole bajtů) a AudioInfo (popis kódování, vzorkovací frekvence a pod). V zásadě „proč ne?”
No a pomalu se dostávám k těm skrytým předpokladům, aneb jsem nepoučitelný a mám to i tady v historii … hmm, tak nemám. No prostě začátkem března byl workshop, kde by člověk vše viděl z první ruky, a je to velmi užitečná zkušenost — viz SubT - Colorado. Leč tělo úplně nesouhlasilo a nastoupil „oblíbený” dávivý kašel při každé myšlence na DTC. Teď to zatím kašel není, ale antibiotika na 14 dní ano.