czech english

Robotický den

Eurobot Czech Cup 2005, MiniSumo...

Tak i druhý ročník českého kola soutěže Eurobot se vydařil. Měli jsme trochu obavy z Brooksova pravidla, že druhý systém je vždycky nejhorší, ale dopadlo to dobře. Sportovní halu si pochvalovali diváci i týmy. A kdo tedy zvítězil a které tři týmy postupují do mezinárodního finále ve Švýcarsku?

Poslední přípravy

Těžko říci, co se dá ještě počítat do posledních příprav, ale pokud bychom se podívali na stav týmů a robotů ve středu (tedy 3 dny před soutěží), propadli bychom asi jisté beznaději. Týmu Sirael vyhořel motherboard (pravděpodobně díky statické elektřině), za který nebyla náhrada. Martin Locker (R-team) stejný den píše: chci se ještě zeptat co musíme mít s sebou na soutěž tedy kromě robota (fungujícího, zatím jestě nefunguje). Tým Tatran z Trenčína také posílá mail se subj. odhlasenie týmu Tatran. MARTům robot stále ještě nejezdí, Zkratům se Ferda (zajíc) buď zasekává na mostě nebo padá do příkopu a Františkovi (ten s kamerou) už odchází i druhý enkodér, takže se nemůže spolehnout na ujetou vzdálenost. O ostatních týmech nejsou zprávy, což ale také není dobré znamení, protože např. G-bots měli ten den přijít testovat svého robota…
Nasazení týmů je však obrovské. Začínají bezespánkové noci, které vrcholí v pátek na koleji Hvězda, kde byly mimopražské týmy ubytovány a kam bylo převezeno hřiště. Asi okolo 22h je hřiště zabaveno a převezeno do sportovní haly TJ Pankrác.

Homologace

Homologace začaly od 8h v sobotu ráno. Nakonec dorazil po drobném přemlouvání i slovenský tým Tatran, ale jejich robot zatím nebyl schopen pohybu. Ráno ještě chvíli trvalo přenesení stolů a židlí, rozvedení elektřiny a pak některé týmy šly ještě programovat, případně kalibrovat své roboty s novým osvětlením. Nastalo tak první zpoždění a diváci místo oficiálního zahájení shlédli (stejně jako i loni) konec homologace. Homologovaly se všechny týmy s výjimkou zmíněného týmu Tatran.

Program

Hlavní náplní Robotického dne byly kvalifikační zápasy českého Eurobota. Týmů bylo nakonec osm: šest českých, TUKE-Robotics ze Slovenska a TeamID ze Švýcarska (více o jednotlivých týmech). Po vylosování čísel týmů následovalo pět kol zápasů. V každém kole nastoupil každý tým právě jednou.
Paralelně probíhala soutěž MiniSumo, kterou organizoval Josef Szylar z http://www.robozor.cz/. Kombinace zápasů obou soutěží se ukázala jako velice dobrý nápad, protože příprava hřiště na Eurobota chvíli trvala (3min na přípravu robota, losování polohy mostu, losování polohy kuželek, montáž pevných základen a umístění kuželek). Podle závěrečné ukázky, kdy byli nasazeni všechni MiniSumo roboti současně, odhaduji počet soutěžících na 10 – upřesníme později.
V doprovodném programu původně měli figurovat Segway, sekačka Spider a záchranářský robot Orpheus. Největším zklamáním byla firma Segway, jejíž zástupci nedorazili a ani se neomluvili. Místo toho ale přijeli naši slovenští kolegové z http://www.robotika.sk s ukázkou mnoha malých robůtků.

Průběh zápasů

Už z prvních zápasů bylo zřejmé, kdo je favorit a kdo „outsider” (nebo spíše kdo má poslušného robota a kdo tvrdohlavého). První zápas byl mezi Short Circuits a G-bots a ani jeden robot neodstartoval. Francouzský rozhodčí výjimečně dovolil zápas opakovat a jelikož nakonec oba týmy vypadly, tak nikdo později nevznesl námitek.
Divákům se nejvíce libil R-team s robotem, který kuželky shazoval pomocí vysouvací antény. Řešení bylo elegantní a těměř vždy zápas končil s 15ti povalenými kuželkami v barvě R-teamu. Pěkné bylo i zpětné zasouvání antény těsně před koncem zápasu, i když tato vychytávka možná v jednom ze zápasů stála tým z Rychnova jeden bod (kuželku, kterou mohli shodit v poslední sekundě).
Mě osobně velice příjemně překvapil tým Junior z Brna. V loňském roce to byl čtvrtý český tým, kvůli kterému jsme byli nuceni začít pořádat i české národní kolo (tři týmy jinak postupují automaticky, což je teď například situace na Slovensku) a letos jsme jim za to byli vděčni . Opět originální řešení — robot z překližky s vystřelovacím pérem, kdy předek připomíná tvar lodi a umožňuje tak velice spolehlivé přejíždění mostů. Dřevěná kapota skrývala výkonný pocket PC a elektroniku na sledování podlahy.
Mám-li zde zmínit další výrazné prvky, tak nesmím zapomenout na Švýcary. Ti měli dva roboty: stabilního střelce s laserem pro zaměřování kuželek a pohyblivého obránce. Střelec rozhodně vzbuzoval respekt. Stejně jako u R-teamu končil zápas se všemi ležícími kuželkami. Stalo se tak většinou v prvních pár sekundách, kdy je střelec postupně „sundal”. Zajímavé bylo to, že vedle vysokých věží o čtyřech kuželkách, velice úspěšně sestřeloval i zbytky, tj. jednotlivě stojící kuželky. I přes tuto dokonalost TeamID několikrát místo 15 bodů získal 0. Proč? Švýcarům zlobil obranář, který asi z nudného úkolu popojet 30cm měl deprese a občas na něj zapoměl. V cekovém bodovém hodnocení tedy TeamID skončil na 4. místě.
Ještě bych zmínil malého robůtka TUKE-Robotics. Tým měl smůlu, protože už při prvním zápase jim odešel velký robot. Přesto stále bojovali dále a to s různymi úpravami maleho robota. Proč byl tak malý a co měl přesně dělat se ukázalo sice zřídka, ale o to větší to byla podívaná: jeho úkolem bylo najet k prostřednímu úzkému mostu a odtlačit černou kouli na druhou stranu. Tou porazil tři kuželky a jeden zápas dokonce vyhrál.

Finále

Ještě v odpolední části soutěže jsem se obával, že vítězný pohár si odveze tým ze Švýcarska. Z omylu mne vyvedl rozhodčí Bruno, který tvrdil, že v ostatních zemích jsou finále oddělená: mezinárodní pro hosty a národní. Tato varianta se nám líbila. Především je spravedlivější vůči českým týmům a vždy je zřejmé, které to jsou ty tři první týmy. Takže závěr: finále byla dvě.
Nejprve zápasili „cizinci”: TUKE-Robotics a TeamID. Tentokrát švýcarský obránce nezaspal, střelec rozstřílel, co se dalo a tak vítězství patří Švýcarsku.
České finále bylo samozřejmě napínavější. Z šesti týmů postupovali už jenom čtyři, takže jsme měli první zklamané tváře: vypadává Short Circuits a MART, kterému vděčíme za existenci hřiště.
R-team si nakonec udržel prvenství z kvalifikace, kde vyhrál všechny zápasy, a stal se tak vítězem Eurobot Czech Cup 2005. Na druhém místě se umístil zkušený tým Sirael. Třetí místo vybojovali Junioři z Brna. Vypadávají tedy ještě G-bots z FEL ČVUT Praha.

Sponzoři a partneři

Vedle poděkování dobrovolníkům a organizátorům z občanského sdružení Robonika, bychom rádi poděkovali našim partnerům a sponzorům. Jmenovitě Matematicko-fyzikální fakultě za celoroční podporu a finanční výpomoc, Fondation de France a firmě Karosa, která sponzoruje dopravu vítězných týmů na finále v Yverdon Les Bains.

Závěr

Díky všem týmům za účast a budeme jim moc držet palce ve dnech od 19. do 22. května 2005 na finále ve Švýcarsku. Dále děkujeme Vám divákům, že jste se v ten krásný víkendový den přišli podívat na roboty a pomohli tak vytvořit soutěžní atmosféru (letos Vás celkově bylo asi okolo 300). Na viděnou za rok!
Máte-li jakékoli připomínky či návrhy pro další ročník, tak neváhejte a kontaktujte nás.