czech english

Výsledky a další plány

ARBot vyhrává polskou verzi Robotour

Robotour v polské Lodži byla málem poslední, pro nedostatek zájmu. Nakonec z deseti registrovaných devět přijelo, osm bylo v sobotu v parku a sedm statečných soutěžilo a prozkoumávalo Park Poniatowskiego. Je to neuvěřitelné, ale přes nepříjemné slejváky v pátek bylo celou sobotu krásně … již po osmé!

Příjezd a homologace

Cestu do Lodže jsme trošku podcenili, především posledních 135km. Jeli jsme je přes tři hodiny, které mi připomínaly předměstí v Hradci Králové: přechody, většinou 50km/h limit, který se na pár metrů mezi vesničkami změnil na 70km/h, přechody s rychlostními kamerami, semafory, stavba silnice … Z Prahy jsme vyjížděli v 7h, ale do 14h, tedy plánovanému začátku homologací, jsme to nestihli a skončili s 1h zpožděním. Podobné problémy měli i ostatní, tak jen E-liška Radioklubu Písek a AutoLUT v parku netrpělivě vyčkávali.
Letos poprvé jsem z homologací hodně slevil — homologovalo se totiž pouze 5 týmů a ostatní dorazili buď až v noci (Plecharts), nebo měli problémy s baterkami (Roboauto), nebo standardní problémy (Smelý Zajko), nebo neřešitelné problémy (Shevek). Po dohodě s homologovanými týmy nehomologovaní startovali na konci pole … když už do té daleké Lodže dorazili.
Příště bych byl zase přísnější, protože takto nedošlo na nové kontrolní dotazy:
  • Do you plan to return from goal to start position: yes/no
  • Do you plan to use whole 60 minutes limit: yes/no
jejichž cílem bylo především si ujasnit, že týmy vědí o drobných změnách v pravidlech … a Roboauto na tuto neznalost trošku doplatilo.

0-té kolo

• Run0: lat=51.7548904 lon=19.4454715 (Road End)
Pokud homologace byla problémová, tak sobotní 0-té kolo byla úplná tragedie. Poláci nepřišli, Shevek soutěž vzdal (noční úpravy vedly k destrukci funkčních částí) a pod. Na startu si Radioklub Písek záměrně nechal pozici hned u kanálu, kde chtěl robota otestovat, ale test dopadl špatně a tlumiče se vylomily (a to jsme ještě ani nezačali pořádně soutěžit).
Snad jen ARBot se už v tomto kole blejsknul — dojel do blízkého cíle na konci cesty a snažil se otočit a jet zpět na start. Kvůli baterkám, ale robota raději zastavil a šel nabíjet na 10h, kdy měl být oficiální start.

1, 2, 3, 4

• Run1: lat=51.7542988 lon=19.4433545 (Internal Semicircle)
  • Run2: lat=51.7522579 lon=19.4420459 (East Parking Lot)
  • Run3: lat=51.7538014 lon=19.439095 (Island/Bridge)
  • Run4: lat=51.7541784 lon=19.4407237 (Maze)
Letos to šlo hodně rychle. Do tisku totiž šla chybná informace, že soutěž bude od 10-14h, tak jsme nacpali všechny kola hned po hodinách. A šlo to, jen na nabíjení baterek čas moc nebyl. Netrápilo to jen Radioklub Písek s elektro centrálou a Short Circuits Prague s nabíjecí trakční baterií.
První šok mne čekal ještě v 9:30. Dozvěděli jsme se, že parkem bude probíhat maraton! Skoro jak Alenka v říši divů. A opravdu se za chvíli objevili běžci a běžkyně a probíhali postupně všechny čtyři hlavní cesty. A za pár minut ještě jednou. Do prvního kola v 10h, ale byli pryč, takže to byla vlastně také klika.
V prvním kole ARBot nevyjel, Roboauto se nedostavilo (rok „zaprášený” kód se stále choval divně), Radioklub Písek ale bodoval a stejně tak několik dalších robotů.
Druhé kolo bylo snazší a došlo k „zázraku”. Roboauto dorazilo do cíle a chvíli na to i ARBot. ARBot se v cíli otočil a vydal se zpět na start, takže získal ještě dalších téměř 100 bodů.
Třetí kolo bylo nejzákeřnější — cíl byl na ostrůvku napojenému dvěma mostíky. Opět se nejvíce dařilo ARBotu, dokud nenajel k lavičce, kde dvě kola zůstala ve vzduchu a zbylá dvě už neměla sílu robota vytáhnout. Ne náhodou si ARBot každoročně stěžuje, že by 5 litrový sud zrušil, sám totiž váží jen 2.7kg a veze tedy zhruba dvojnásobek své váhy. Po ukončení pokusu už jsem ARBota dále nesledoval, ale prý mostík přejel a v cílovém místě se zase správně otočil zpět.
Poslední kolo vedlo podél hřbitova do „potterovského bludiště”. Asi větší past byla hodně široká křižující cesta, kde Radioklub Písek netrefil nájezd a při pokusu o nájezd na sousední cestu chtěla E-liška střihnout roh a vyjela na trávu. ARBot se zase chtěl vyhnout lavičce, ale zvolil špatnou stranu a vyjel z cesty.