czech english

Výsledky

Vítěz Robotour tentokrát ze Slovenska

Jak dopadl již devátý ročník outdoor soutěže autonomních robotů Robotour? Skoro bych zavedl nové motto: „chceš-li prověřit svého robota, vezmi ho na Robotour!”, protože letos to bylo opravdu drsné, zvlášť start v 14h … to ale předíhám.

Robotour 2014 v kostce

Letos nám zapršelo. A nebylo to jen pár kapek — byl to slejvák, který by některé roboty snadno vyplavil. To je asi první nezapomenutelná vzpomínka na letošní Robotour v Plzni.
Další pozitivnější vzpomínka je, že přijelo všech 12+1 týmů (i když nový tým Blade XXII to dobře maskoval a svoji přítomnost prozradil až v sobotu). Letos bylo pět nových týmů a všechny statečně bojovaly, pravda některé s vlastními roboty a software, ale … AmBot skončil „na bedně” a velké šance měl i polský TAPAS Team, který byl favoritem prvních kol (rozumně nechtěl obětovat robota v třetím slejvákovém kole (*)).
Bodově to letos bylo hodně špatné. Cestičky byly užší než v Lodži a některé byly dokonce travnaté. Vrcholem byla tato stezka vpravo, která je v OSM uvedená jako stezka. Asi poslední zbytky „organizační energie” padly na dohady ohledně opakovaného startu po dešťové průtrži a pak zda vyšlapaný 1m2 mezi stromy je nebo není cesta. Do příštího roku snad vznikne „tříčlenná vyšetřovací komise” a pak podobná rozhodnutí nebudou jen na mně.
Přestože to bylo náročné, tak jsem za Robotour 2014 rád — vlastně proto to děláme, že je to náročné, není-liž pravda?

Pár rychlo-fotek

Celkové bodování

Pořadí Tým 1.kolo 2.kolo 3.kolo 4.kolo Celkem
1. Smelý Zajko 46 40 64 80 230
2.-3. Radioklub Písek 0 0 2 179 181
2.-3. AmBot 0 16 127 37 180
4.-5. TAPAS Team 22 53 - 63 138
4.-5. ARBot 11 0 49 73 133
6. Cogito 0 16 - 13 29
7. NDTeam - - 2 7 9
8. JECC 2 0 0 0 2
9.-12. AutoLUT2 - 0 - - 0
9.-12. Istrobotics - 0 - - 0
9.-12. MarS 0 0 - - 0
9.-12. Plecharts 0 0 0 0 0
Vítězem se tedy stává po pěti letech Smelý Zajko! Gratulujeme, mimo jiné za výdrž a nasazení.

Workshop

Na nedělní workshop dorazily pouze česko-slovenské týmy a tak to bylo po delší době bez jazykové bariéry. Ze soboty jsem byl poměrně vyřízený, ale workshop mi zase dodal dostatek chuti a optimismu.
Nejprve Smelý Zajko popisoval náročnou cestu k vítězství (od roku 2010).
Radioklub Písek vyprávěl o vyhořelých motorech E-lišky a „proudových magiích” na nových regulátorech.
Jirka z Cogito zakončil svoji prezentaci komentářem, že není třeba dělat autonomní auto, ale původní cíle Robotour lze dosáhnout i pomocí autonomního kola, vozíku či skateboardu. Viz poslední stránka jeho prezentace.
[Cílem soutěže Robotour je podpořit vývoj robotů schopných dopravit vás třeba ráno do práce nebo vám přivézt stavební materiál, co jste si právě objednali v online obchodě.]
ARBot ukazoval první výsledky ze stereo vidění počítané hradlovým polem.
NDTeam, který pracovně měří pikosekundové časy, představil svého robota se svařovanou konstrukcí z hliníku řízenou čtyřjádrovým počítačem velikosti kreditní karty.
Istrobotics zmínil synchronizaci webkamer PS3 (?) … stačí je rozdělat a vhodné vývody propájet, ale jsou tam problémy s drivery pro Windows a pod.
Prostě samí borci. Úvodní slova často začínala jak na terapii alkoholického léčení: „Na Robotour jezdím už Xtý rok ...” Ono to možná je návykové, tak pozor!
p.s. pro ty co neznají Píseň o kamarádovi (Vladimír Vysotskij), na kterou jsem se ve své „prezentaci” odkazoval, tak zde bych ji rád parafrázoval jako Píseň o kamarádovi-robotovi:
Když stane se, že robot
zaváhal nebo zklamal snad,
a ty bys prostě věděl rád,
zda ještě na něj můžeš dát -

vezmi ho na Robotour, uvidíš!
Nechystej mu žádnou lest,
jenom si zkuste svézt,
ať víš s kým máš tu čest.

Plány pro Robotour 2015

Jen heslovitě:
  • páteční homologace bude nepovinná (letos tomu už tak de-facto bylo)
  • pořadí týmu na startu ve druhém a dalším kole bude otočené (tj. nejlepší týmy budou startovat ze zadních pozic)
  • náklad zůstává povinný
  • jezdí se za každého počasí
Příští rok je jubilejní a zvažujeme jak to náležitě oslavit. Preference pro příští lokaci je Česká republika, ale co Jirka posílal tip na Großer Garten (Dresden) to také vypadalo zajímavě. Smelý Zajko cestou domu udělal pár snímků v Hluboké nad Vltavou a komentoval to slovy Tak ak Plzen bola obtiaznost 4, tak Hluboka je obtiaznost 7! … no je se nač těšit.

Odkazy

Poděkování

Rád bych především poděkoval Petru Weissarovi a jeho studentům za pomoc a vybudování zázemí. Bez stanu bychom to sobotní odpoledne nepřežili. Děkuji i Západočeské univerzitě za podporu: koleje v sousedství parku byly po ruce a konferenční místnost Akademického centra s kavárnou íčko v centru města příjemná alternativa pro místo konání workshopu.

Pokud vás soutěž zaujala a uvažujete o účasti v příštím roce nebo máte zajímavá videa či fotografie ze soutěže, tak se nám prosím ozvěte pomocí kontaktního formuláře.
(*) čtu si loňské závěry z Polska a jeden z nich byl, že tým by mohl beztrestně vynechat jedno kolo, takže TAPAS Team by vlastně dopadl stejně, ale Smelý Zajko by nezvítězil tak výrazně … vlastně by to vůbec nezměnilo pořadí.

Foto

autoři: Zdeněk Kubík a Petr Weissar