czech english

Výsledky

Robohemia vyhrává druhý ročník Robotour!

Letošní účast byla o třídu lepší než loni. Z přihlášených patnácti týmů přijelo dvanáct a téměř všechny se homologovaly. Navíc dorazil i Bender I. Team, vítěz loňské soutěže. Určitě bylo nač se dívat. Jak to tedy v detailu vypadalo?

Homologace

V pátek 21. září 2007 byla vyhlášena trasa pro rok 2007. Na rozdíl od loňska byla delší a zahrnovala i nájezdy a složité obraty. Kudy přesně se jelo, vidíte na obrázku, případně její kód byl AEDCHIJLW.
I samotná homologace byla letos náročnější. Roboti byli testováni na startovním úseku A, který je do zatáčky a má velmi hrubý povrch z kostek. Z týmů co dorazily, se však homologovaly téměř všechny! Výjimkou byl neštastný Istrobotics z Bratislavy, který pohořel nad životností řídícího notebooku (cca po 5min na baterkách „umíral”) a i silová elektronika byla pravděpodobně podceněna. V souhrnu však homologace dopadly nad očekávání dobře.

Soutěž

Sobotní soutěž letos probíhala non-stop od 10:00 s jednotlivými starty po pěti minutách. Snad jsme se dostatečně poučili z loňských nedorozumění, a tak před každým z pěti kol byla schůzka rozhodčích. Ukázalo se, že témeř vždy se objevila nějaká situace, která nebyla zcela jednoznačná a bylo třeba se ujistit, že všech dvanáct sudí ji bude hodnotit stejně.
Bodování bylo letos srozumitelnější a navíc díky RDC (ČVUT-Ericsson-Vodafone R&D Centre), T-Mobile a firmě MapFactor s.r.o., bylo možno vidět aktuální pozici robotů na trati, průběžné skóre a aktuální pořadí. Raději připomenu, že trasa byla rozdělena na cca 20-30m úseky, za které bylo možno získat 0 až 4 body (0-robot vyjel, 1-úspěšné projetí bez nákladu, 2-úspěšné projetí s nákladem, 3-úspěšné projetí se dvěmi naloženými roboty, 4-úspěšné projetí se třemi naloženými roboty). Pokud robot v daném úseku vyjel 2x, znamenalo to konec kola.

První kolo (start 10:00)

V prvním kole fascinoval R-team. Malinký robot Martina Lockera dokázal získat 15 bodů! Ostatní robotici nevěřícně kroutili hlavami . Robot totiž používal pouze odometrii a kompas, kompletní řídící algoritmus měl cca 10kB kódu … prostě neuvěřitelné. Jak jsme pak viděli i v dalších kolech, kombinace odometrie s kompasem byla vítěznou strategií. V případě sjetí na křížovatce to sice znamenalo konec jízdy (roboti nebyli schopni se vzpamatovat z vracení před křižovatku), ale i tak neuvěřitelně bodovala.

Druhé kolo (start 11:30)

Na rozdíl od prvního kola bylo druhé dost tragické. Nulu nalezneme na polovině vyhodnocovacích listů. Dokonce i tým FoG, který jako jediný přijel s kolonou robotů, vůbec nebodoval. Ve většině případů se jednalo o podcenění baterií, které už nebyly plně nabity. Také nejrůznější součástky se po prvním kole vyklepaly.
Komu však přálo štěstí a vydrželo až do konce závodu, byl tým Robohemia z VUT Brno. Získal 46 bodů a skončil zatím nejdále, naražen na strom v segmentu W. Toto však byla už druhá čelní kolize, první byla s lavičkou na segmentu L, a tak zbytek L-ka a W nebylo počítáno. Byla to situace, kdy robot nevyjel z trasy, ale ani nemohl dále pokračovat, tj. STOP a ukončení pokusu.
Tým Robohemia, stejně jako R-team, používal jen odometrii a kompas, a tak by vyjetí z křižovatky pro něj mělo tragické důsledky — trasa by už nesedela a robot by okamžitě vyjel znovu. Přesto se týmu Robohemia podařilo 46 bodů získat ještě ve 4. a 5. kole … vždy skončili nárazem do stejné lavičky na segmentu L.

Třetí kolo (start 13:00)

Třetí kolo bylo poměrně úspěšné pro FoG. Dva autonomní naložení roboti dojeli až do segmentu D a překonali tedy dvě křižovatky. Pak ale oba sjeli z trasy, pravděpodobně kvuli ostrému slunci, které jim svítilo přímo do kamer. Celkově tedy 18 bodů.
V tomto kole se začalo dařit i URPI FEI STU Bratislava. Jejich robot poprvé skóroval a to hned 22 bodů. Nula bodů naopak najdeme např. na listu R-teamu, kterému se uvolnil enkodér.

Čtvrté kolo (start 14:30)

Čtvrté kolo přeje URIP FEI STU Bratislava — zdolávají trasu s naloženým robotem až po I segment. Naopak Short Circuits končí po necelém metru, špatně napsaná podmínka změněná v kódu chvili před startem. Robohemia opakuje svůj 46-bodový úspěch a tak vítěz je v tuto dobu již znám. Napínavý zatím zůstává boj o druhé a třetí místo.

Páté kolo (start 16:00)

V posledním kole Robohemia znovu dojíždí až k terminální lavičce. Jasné vítězství s 178 body. Na druhém místě byl do této doby FoG s divácky atraktivní dvojkou toreadora a býka (druhý robot se navigoval pomocí červeného šátku na prvním robotu). Přestože je poslední kolo jejich nejlepší (20 bodů), nakonec to na druhé místo nestačí. Druhé místo totiž patří URPI FEI STU Bratislava, které v posledním kole doveze náklad na HI křižovatku. V posledním kole také konečně skóruje i Robozor. Jejich robustní podvozek z elektrického křesla by jistě uvezl bez problému člověka, ale software zatím nebyl dostatečný…

Konečné pořadí

Pořadí Tým 1. kolo 2. kolo 3. kolo 4. kolo 5. kolo Celkově
1. Robohemia 10 46 30 46 46 178
2. URPI FEI STU Bratislava 0 0 22 26 26 74
3. FoG 8 0 18 17 20 63
4. R-team 15 5 0 6 4 30
5. RobSys 4 0 6 8 8 26
6. Bender I. Team 5 6 4 6 2 23
7. Red Team Brno 6 4 0 4 6 20
8. Short Circuits 3 3 2 0 6 14
9. Logio 1 0 2 3 3 9
10. Bender II Team 0 0 6 0 0 6
11.-12. Propeler-team 1 0 0 0 1 2
11.-12. Robozor 0 0 0 0 2 2

Linky


První fotografie